Rumový adventní kalendář je tu! Jednadvacátý den a v kalendáři se nachází rum Whistler Master Solera 46%.
Tenhle rum už v kalendáři byl i minulý rok a to dokonce i na den přesně.. škoda.
Rumový adventní kalendář – #21 – Whistler Master Solera
Rumový adventní kalendář od bestdrink.cz
I tento rok jsem dostal tento rumový adventní kalendář na recenze od bestdrink.cz
Pokud by Vás zajímala kompletní nabídka alkoholu z tohoto e-shopu, tak se podívejte. Díky!
Nebudu tady více popisovat co je rumový adventní kalendář a co obsahuje, ale vrhnu se rovnou v každém článku na recenzi jednoho konkrétního vzorku 🙂
Předchozí roky
Podívejte se, jaké rumy byly v předchozích adventních kalendářích.
Rumový adventní kalendář – 21.12.2023
Jak vypadá letošní rumový adventní kalendář? Podívejte se na následující galerii.
Rumový adventní kalendář obsahuje 24 vzorků parádních rumů. Jako u klasického adventního kalendáře jej můžete začít otevírat 1.12.2023 a poslední kousek si otevřete na Vánoce 24.12.2023.
I letošní adventní kalendář obsahuje 2 degustační skleničky a bločky na poznámky.
Recenze Whistler Master Solera
Silný charakter rumu formovaný jemnými ovocnými tóny získanými z portských sudů. Rum zraje pomocí španělské metody Solera (Co znamená „solera“ u rumů?) se 7 různými typy sudů. Bílé víno, červené víno, bourbon, whisky, brandy, portské a další druh, na který si nikdy nevzpomeneme, to vše přidává komplexnímu rumu. První v Jižní Africe.
Jedná se o další rum, který byl vyrobený výhradně pro rumový adventní kalendář.
Destiluje se a zraje v Jižní Africe
Whistler Rum Distillery založili tři kluci z Jižní Afriky, kteří mají zájem o výrobu vlastního rumu. Přestože rum není v jejich rodné zemi oblíbenou lihovinou, svému poslání uspěli. Dnes je palírna největší palírnou rumu v Jižní Africe, která je zasvěcena jednomu posvátnému úkolu: zdokonalit a znovu objevit staré umění výroby rumu.
Whistler Distillery se nachází na farmě ve svobodném státě v Jižní Africe. Lihovar byl navržen a postaven místními inženýry experty s dlouholetými zkušenostmi v lihovarském průmyslu. K výrobě rumů používá Whistler pouze vysoce kvalitní melasu KZM pocházející z místních farem s cukrovou třtinou, hnědý cukr ze Svazijska a sudy, které se dříve používali na africkou brandy nebo whisky.
Přestože v Africe neexistují žádné právní předpisy o rumu, zakladatelé Whistler definují pravý rum afrického stylu takto:
- Rum afrického stylu se musí vyrábět v Africe
- Rum afrického stylu se musí vyrábět v zařízení navrženém a postaveném v Africe
- Rum afrického stylu musí produkovat rozený a vyšlechtěný Afričan
- K výrobě rumu lze použít pouze cukrovou třtinu z místních zdrojů
- Rum afrického stylu musí zrát v sudech, které dříve obsahovaly jiné africké destiláty.
Degustační poznámky
Škoda, že byl v kalendáři už minulý rok.
Vůně
Vliv zrání v sudu po Portském je znatelný hned při prvním přičichnutí. Trošku mi to vůní připomíná rum, který jsem sám stařil doma v soudku, ve kterém bylo čtvrt roku Portské. Jen z toho není tolik cítit dřevo, ale další ovocné tóny, lehce alkohol (má 46% alkoholu), vanilka, bonbóny a melasa.
Chuť
Chuťově je trošku nasládlý, takže i zde je cítit vliv Portského. Chuťově je velmi svěží se středně dlouhým závěrem, který se po odeznění přeměňuje na další ovocné a sladké tóny. V závěru je cítit lehce dřevo, melasa a koření. Staření rumu po whisky hraje v chuti rumu také svojí roli. Rum má takový tech charakter drsné whisky.
Hodnocení
Docela zajímavý africký rum s ještě zajímavějším příběhem. Dovedu si ho, díky silné chuti, představit i v nějakém koktejlu, ale úplně s klidem se dá pít i samotný. Každým dalším ochutnáním objevuji nové chutě a vůně.
4/5 a uvidíme co přijde dál.