Rumový adventní kalendář a dvacátý den je tu! Začala nejlepší část roku pro všechny rumaře. Otevření rumového adventního kalendáře. Já osobně jsem kupoval rumový kalendář od 1423.dk, který obsahuje 24 různých druhů rumů.

Pojďme se podívat na dvacátý rum v pořadí.

Více info o rumovém adventním kalendáři

Více informací o tomto kalendáři naleznete v článku: Rumový adventní kalendář 2022

Rumový adventní kalendář – 20.12.2022

Rumový adventní kalendář 2022
Adventní rumový kalendář 2022

Ve dvacátém okénku na mě čekal rum od William Hinton. Pro datum 20.12.2022 na všechny majitele adventního kalendáře čeká William Hinton 5 Cask Blend z Portugalska, který má 45% alkoholu.

Recenze William Hinton 5 Cask Blend

Tento rum byl vyroben exkluzivně pro rok 2022 adventního kalendáře 24 Days of Rum. Tato edice je výsledkem směsi rumů zrající po dobu 3 let v 5 různých sudech, které se dříve používaly ke zrání jiných vín a lihovin, přesněji ex-Madeira Wine, ex-Whisky, ex-Brandy, ex-North of Portugal Fortified Wine a ex-South Spain fortifikované víno. Dříve používané sudy daly tomuto rumu rozmanitou škálu chutí a vůní, které se prolínaly a harmonizovaly, aniž by přetlačily jeho duši Agricole.

Pěstování cukrové třtiny na ostrově Madeira sahá až k počátkům kolonizace. Na Madeiře jsou výjimečné podmínky pro pěstování cukrové třtiny. Podle historie byl král Infante D. Henrique zodpovědný za zavedení cukrové třtiny na ostrov Madeira v roce 1425, 6 let poté, co byl ostrov objeven. Říká se, že první cukrová třtina poslaná na ostrov Madeira byla ze Sicílie.

V osmnáctém století se britská komunita začala usazovat na Madeiře a vytvořila si silné spojení s ostrovem, kde se jejich podnikání rozvíjelo. William Hinton je jedním z takových případů. Ve skutečnosti v roce 1838, přitahován jeho kouzlem, si vybral ostrov Madeira za svůj nový domov. William Hinton však hraje v madeirské společnosti významnější roli v průmyslové oblasti. Jeho syn Harry Hinton, v souladu s vizionářskou cestou Williama Hintona, staví parní průmyslovou jednotku známou a dodnes si lidé pamatují jako „Engenho do Hinton“ – Hintonův mlýn.

Motor průmyslového rozvoje a propagátor technologického pokroku, tato průmyslová jednotka, zaměstnávala na počátku dvacátého století 230 pracovníků. V důsledku technologických vylepšení a testování nových technik dosáhla továrna Torreão svého vrcholu v roce 1920, kdy byla schopna přeměnit 608 tun cukrové třtiny za 24 hodin a stala se jednou z největších, ne-li největší , jednotkou na zpracování cukrové třtiny v Evropě. Šťáva získaná z cukrové třtiny na mlýně Hinton měla velmi vysokou čistotu. „Garapa“ by se fermentačním procesem přeměnila na to, čemu říkáme víno z cukrové třtiny, teprve potom by mohl začít proces destilace a dát vzniknout rumu Madeira Agricole. Dopad této komodity byl takový, že v první polovině dvacátého století byl ostrov Madeira známý jako ostrov rumu.

Úspěch zavádění kultury cukrové třtiny a výstavby cukrovarů na jiných ostrovech v Atlantiku a v Novém světě měl zvrácený účinek, protože vedl k úpadku cukrovarnického hospodářství vyrobeného na ostrově Madeira. Cukrové plantáže byly nahrazeny vinicemi, což znamenalo obrat v hospodářství Madeiry ve prospěch rozvoje vinařského sektoru. Madeirské víno vzbuzuje mimořádný zájem Anglosasů, kteří se kromě jiných druhů podnikání intenzivně věnují komercializaci a exportu tohoto zboží.

Tak jdeme ochutnat.

William Hinton 5 Cask Blend
William Hinton 5 Cask Blend

Barva

William Hinton 5 Cask Blend barva rumu
William Hinton 5 Cask Blend barva

Rum má tmavě zlatou barvu.

Vůně

Vůně tohoto rumu je opravdu parádní. Vystupují sladké vůně spojené s vůní vanilky, koření a lehké kyselosti. Dále cítím karamel a víno – kyselejší. Ta kyselo-sladká kombinace je opravdu výrazná a skvělá. Celé to doplňuje vůně kouře a uzenosti. Trošku jako nějaká whisky.

William Hinton 5 Cask Blend a adventní rumový kalendář
William Hinton 5 Cask Blend

Chuť

Lehce štípne, ale poté se rozvinou chutě bylinek a sladko-kyselých tónů. Chuť je jako čistá whisky s tóny rašeliny, silného kouře a nádechem vanilky.

Za mě úplně parádní agricole rum. Tohle mi velice chutná a nevadí mi ani 45% alkoholu. Řadím jej k těm lepším z adventního rumového kalendáře.

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *