Rumový adventní kalendář a sedmnáctý den je tu! Začala nejlepší část roku pro všechny rumaře. Otevření rumového adventního kalendáře. Já osobně jsem kupoval rumový kalendář od 1423.dk, který obsahuje 24 různých druhů rumů.

Pojďme se podívat na sedmnáctý rum v pořadí.

Více info o rumovém adventním kalendáři

Více informací o tomto kalendáři naleznete v článku: Rumový adventní kalendář 2022

Rumový adventní kalendář – 17.12.2022

Rumový adventní kalendář 2022
Adventní rumový kalendář 2022

V sedmnáctém okénku na mě čekal Arrack, co že je destilát na bázi melasy z cukrové třtiny. Pro datum 17.12.2022 na všechny majitele adventního kalendáře čeká Batavia Arrack z Indonésie, který má 46% alkoholu.

Recenze Batavia Arrack

Batavie Arrack je destilát na bázi melasy z cukrové třtiny, vyráběný výhradně na ostrově Jáva v Indonésii, pocházející ze 17. století. Skládá se z velmi specifické řady kotlíkových destilátů pocházejících z východní Indie, vyráběných na ostrově Jáva v Indonésii. Fermentační proces zahrnuje přidání místní fermentované (červené) rýže; právě tím se odlišuje od rumu, i když základní surovinou je stále cukrová třtina. Destilace rumu Batavia Arrack se provádí pomocí velmi tradičních kotlíkových destilačních přístrojů, které přebírají metody starých čínských destilátorů. Jejich Master Blender vytvořil vynikající produkt, zrající v dubových sudech až 8 let.

Batavia bylo jméno hlavního města Nizozemské východní Indie a odpovídá dnešnímu městu Jakarta. Založení Batavie (Java Island) na místě zničeného města Jayakarta Holanďany v roce 1619 vedlo k holandské kolonii, která se po druhé světové válce stala moderní Indonésií. Batavia se stala centrem obchodní sítě holandské Východoindické společnosti v Asii. Prakticky veškerý arak (Co je to Arak? – wiki) vyvážený do Evropy dorazil do Amsterdamu nebo Rotterdamu v dřevěných sudech nebo nedopalcích (563 litrů). Tam poté zraje a míchá se, aby se vytvořil konečný produkt konzistentní kvality a chuti.

Tak jdeme ochutnat.

Batavia Arrack
Batavia Arrack

Barva

Batavia Arrack barva

Destilát má barvu jako bílé víno.

Vůně

Vůně je hodně kořeněná s náznaky květinových tónů. Celkově cítím lehkou sladkost, ale koření je hodně dominantní – muškátový oříšek, badyán a hřebíček. Lehce je cítit i vanilka.

Batavia Arrack a rumový adventní kalendář
Batavia Arrack

Chuť

Destilát je lehce nahořklý a v chuti lze cítit koření a ovoce. Je dost silný na můj vkus. Tyto chutě lehce doplňují chutě sladkého ovoce, vanilky a chutě dřeva. Má poměrně dlouhý závěr, který je ovocný a lehce nahořklý.

Tohle nebude můj favorit z rumového adventního kalendáře, ale třeba si svoje fanoušky najde.

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *