Rumový adventní kalendář a třiadvacátý den je tu! Začala nejlepší část roku pro všechny rumaře. Otevření rumového adventního kalendáře. Já osobně jsem kupoval rumový kalendář od 1423.dk, který obsahuje 24 různých druhů rumů.

Pojďme se podívat na třiadvacátý rum v pořadí.

Více info o rumovém adventním kalendáři

Více informací o tomto kalendáři naleznete v článku: Rumový adventní kalendář 2022

Rumový adventní kalendář – 23.12.2022

Rumový adventní kalendář 2022
Adventní rumový kalendář 2022

Ve třiadvacátém okénku na mě čekal rum od J. Gow. Pro datum 23.12.2022 na všechny majitele adventního kalendáře čeká J. Gow Spiced Rum ze Skotska, který má 40% alkoholu.

Recenze J. Gow Spiced Rum

J. Gow Spiced Rum je mnohonásobně uznávaný skotský ostrovní rum destilovaný a zrající na malém ostrově Lamb Holm. Suchý kořeněný rum ve stylu Pot Still (méně než 5 g cukru na litr) s karamelem a přírodním kořením z celého světa včetně dvou tajných ingrediencí vypěstovaných na Orknejích.

Čistý ostrovní rum destilovaný mořem

J. Gow Rum je pojmenován podle nechvalně známého orknejského piráta Johna Gowa. Jeho krátká násilná kariéra začala v Amsterdamu v Nizozemsku a skončila na Orknejích. Byl uvězněn, souzen a oběšen. Ne jednou, ale hned dvakrát (poté, co se lano poprvé přetrhlo) v londýnském popravčím doku 11. června 1725. I když toto jméno vyvolává představy pirátů, vytváří také snímky brutálních moří a členitého pobřeží obklopujícího Orkneje. J. Gow Rum se vyrábí ve Skotsku na malém ostrově Lamb Holm (0,15 čtverečních mil). Domov pro italskou kapli a spojený s pevninou Orkneje pomocí Churchillových bariér. Lihovar leží několik metrů od moře. Může to být jeden z nejmenších ostrovů produkujících rum na světě.

Veškerý rum J. Gow je vyroben výhradně na Orknejích, od začátku do konce. Vysoce kvalitní melasa se dováží (bohužel je těžké vypěstovat cukrovou třtinu na Orknejích) a fermentuje 5 – 14 dní v jejich fermentoru s řízenou teplotou. Rum je fermentován na přibližně 8 % ABV, který je pak destilován ve stripovacím běhu na přibližně 30 % ABV. Tento zbavený melasový výplach (nebo nízký obsah vína) je poté vrácen do destilačního zařízení pro finální líh. J. Gow vyrábí řadu stylů rumu pomocí různých fermentačních technik s různým procentem backsetu/dunderu. Zaměřuje se především na těžší, plnější rumy. Každý rok se pokládají nové sudy. 

Tak jdeme ochutnat.

J. Gow Spiced Rum
J. Gow Spiced Rum

Barva

J. Gow Spiced Rum barva rumu
J. Gow Spiced Rum barva

Rum má světle zlatou barvu.

Vůně

Vůně rumu je lehce nasládlá a hodně jsou cítit tóny sladkého ovoce, které doplňuje vůně zázvoru. Pomalu jako čaj s citrónem a zázvorem. Tyhle vůně doplňují vůně koření, cukroví a jemné spáleniny. Žádná z těchto vůní nijak nepřebíjí ostatní a je to vše celé takové příjemné, uhlazené a v rovnováze.

J. Gow Spiced Rum a rumový adventní kalendář
J. Gow Spiced Rum

Chuť

V chuti na první dobrou cítím zmiňovaný zázvor a lehkou sladkost. Dále pak koření, ovoce a sušenky. V pozadí i chuť koření. Opět nikterak žádná z chutí nepřebíjí ostaní.

Za mě parádní rum s vyváženou chutí a vůní. Dá se pít samotný, ale určitě by nevadil ani do míchaných drinků. Řadím jej mezi ty lepší z rumového adventního kalendáře. No a jak je tomu zvykem, tak u nás se opět koupit nedá, což je velká škoda.

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *