Rumový adventní kalendář a dvaadvacátý den je tu! Začala nejlepší část roku pro všechny rumaře. Otevření rumového adventního kalendáře. Já osobně jsem kupoval rumový kalendář od 1423.dk, který obsahuje 24 různých druhů rumů.

Pojďme se podívat na dvaadvacátý rum v pořadí.

Více info o rumovém adventním kalendáři

Více informací o tomto kalendáři naleznete v článku: Rumový adventní kalendář 2022

Rumový adventní kalendář – 22.12.2022

Rumový adventní kalendář 2022
Adventní rumový kalendář 2022

Ve dvaadvacátém okénku na mě čekal rum od Damoiseau. Pro datum 22.12.2022 na všechny majitele adventního kalendáře čeká Damoiseau Rhum Vieux Agricole V.O. z Guadeloupe (Francie), který má 42% alkoholu.

Recenze Damoiseau Rhum Vieux Agricole V.O.

Damoiseau Rhum Vieux Agricole je ryzí rhum z Guadeloupe vyrobený z čerstvé šťávy z cukrové třtiny. Fermentační cyklus Damoiseau VO trvá 24-36 hodin s použitím místních kvasinek z guadeloupské cukrové třtiny. Jakmile je fermentace hotová, rum se destiluje v kreolském destilačním zařízení, přičemž z destilačního zařízení odtéká na 88 % abv. VO Aged Rhum Agricole získal své jméno poté, co strávil minimálně tři roky v sudech po bourbonu o objemu 180 až 200 litrů. Postupem času získává svou barvu a své dřevité a kořenité tóny.

Craft agricole rhum od roku 1942

V roce 1942 se Roger Damoiseau senior – bývalý absolvent inženýrství na Institut Electrotechnique de Grenoble a Institut Catholique d’Arts et Métiers – rozhodl koupit panství Bellevue, které bylo do té doby opuštěné, ale za cenu velkého dluhu. Společnost obnovila svou činnost ve výrobě cukru, sladkostí a džemů. Brzy se rum stal hlavním zaměřením výroby. V roce 1968 převzal podnik Roger Damoiseau junior po svém otci a pokračoval v rozvoji rodinného podniku, až do té míry, že byl schopen splatit dluh společnosti hromadným prodejem rumu. Poté s ním začali spolupracovat jeho synové, kteří mu pomohli udělat z lihovaru úspěšný byznys.

Bylo to v roce 1995, kdy Roger předal Hervému Damoiseauovi, který se stal předsedou, jeho bratr Jean-Luc, který se zabýval výrobou. V roce 1978 se Jean-Luc stal mistrem destilátorem a od té doby jejich sestra Sandrine Damoiseau propaguje značku prostřednictvím akcí.

Proces výroby rumu

Řezání a mletí cukrové třtiny

Sklizeň třtiny začíná nejdříve koncem ledna a může trvat až do července. Třtinové rostliny se nařežou na 50 cm délky. Čerstvá třtina je dodávána do lihovaru, kde ji nasekají dva drtiče. Tím se třtinové stonky rozvlákní a dále se drtí a následně melou. Šťáva (francouzsky vesou) se shromažďuje v každé fázi a nalévá se do nádrže, kde je čerpána k filtraci.

Kvašení

Během druhé fáze – fermentace – se surovina přidáním kvasinek přemění na alkohol. Tehdy budoucí rum získává vlastnosti, které mu dodají jeho identitu.

Destilace

Fermentovaná kapalina se pak vede do třetího stupně – destilace. Při zahřívání se voda odděluje od alkoholu a aromatických složek, které obsahuje. Výsledný rum má obecně objem alkoholu v blízkosti 89 %. Před prodejem se zředí vodou, aby se snížila na sílu na láhvi (40 %, 50 % a 55 % u Damoiseau).

Ředění

Odpočinutý rum je následně přečerpán do jedné z mnoha nerezových nádrží, kde bude ředěn vodou z reverzní osmózy. Navzdory naředění není rum ještě připraven ke konzumaci – jeho bukety se ještě nevyjadřují. Umístěním do nerezové nádrže na několik měsíců se rum prý zakulatí a rozvine se jeho buket.

Stárnutí

Některé jejich rumy jsou na několik měsíců umístěny do velkých dubových sudů, aby vznikly zlaté nebo jantarové rumy. Jejich nejlepší šarže jsou umístěny v dubových sudech, kde zrají několik let, čímž se získávají nesrovnatelné stařené rumy.

Tak jdeme ochutnat.

Damoiseau Rhum Vieux Agricole V.O.
Damoiseau Rhum Vieux Agricole V.O.

Barva

Damoiseau Rhum Vieux Agricole V.O. barva rumu
Damoiseau Rhum Vieux Agricole V.O.

Rum má krásnou jantarovou barvu.

Vůně

První co ze sklenice cítím je koření, které doplňují vůně sušeného ovoce. Celkově je vůně lehce nasládlá po medu a vanilce. Hodně vystupují vůně citrusů – pomeranče především. Alkohol je taky z rumu cítit. Po odpočinutí cítím i lehké vůně květin a trávy.

Damoiseau Rhum Vieux Agricole V.O. a rumový adventní kalendář
Damoiseau Rhum Vieux Agricole V.O.

Chuť

Na patře je cítit jistá sladkost a je možné rozpoznat pomeranč, kardamom a kávu. V ústech cítím i vanilku, karamel a koření. Celkově je to všelijaké. Nic nemá dominantní vůni a nebo chuť. A to mi možná trochu vadí.

Nejsem úplně fanoušek Agricole rumů i když William Hinton 5 Cask Blend z adventního rumového kalendáře byl skvělý. No uvidíte sami.

Ohodnotit

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *