Rumový adventní kalendář a poslední den je tu! Začala nejlepší část roku pro všechny rumaře. Otevření rumového adventního kalendáře. Já osobně jsem kupoval rumový kalendář od 1423.dk, který obsahuje 24 různých druhů rumů.

Pojďme se podívat na čtyřiadvacátý rum v pořadí.

Více info o rumovém adventním kalendáři

Více informací o tomto kalendáři naleznete v článku: Rumový adventní kalendář 2022

Rumový adventní kalendář – 24.12.2022

Rumový adventní kalendář 2022
Adventní rumový kalendář 2022

Ve čtyřiadvacátém okénku na mě čekal rum od Pusser’s Pro datum 24.12.2022 na všechny majitele adventního kalendáře čeká Pusser’s Gunpowder Proof z Guyany, který má 54,5% alkoholu.

Recenze Pusser’s Gunpowder Proof

Pusser’s Gunpowder Proof je jediný rum namíchaný v souladu se specifikacemi Royal Navy Admiralty a pyšní se svou původní silou 54,5 % ABV (109 proof), což z něj činí jeden z nejautentičtějších a nejhistoričtějších lihovin, které jsou dnes k dispozici. Příběh rumu odolného proti střelnému prachu začal v dobách „dřevěných lodí a železných mužů“, kdy námořníkům Královského námořnictva byla na palubu lodi vydávána denní „tot“ rumu, který přiděloval lodní „Purser“ (známý jako „Pusser“). k námořníkům). Aby zamezil nárokům na zředěný rum, Pusser do rumu nasypal několik zrnek střelného prachu a pokusil se ho zapálit. Pokud se směs vznítila, byl rum „na důkazu“. Pokud ne, vyhodili ho do moře. Tato oblíbená tradice pokračovala více než 300 let, dokud admiralita neukončila denní příděl rumu dne 31. července 1970 – nyní známý jako Black Tot Day.

Pusser’s Rum je jediným rumem namíchaným přesně v souladu se specifikacemi Royal Navy, které byly naposledy použity, když 31. července 1970 ukončila svou denní dávku, čímž skončila tradice, která trvala více než 300 let. Tato směs rumu Admiralty, která zraje minimálně tři roky, je bohatá a plná, s nepřekonatelnou hladkostí díky své dřevěné linii „pot stilled“.

Pusser’s Rum je produktem destilačních zařízení umístěných v Guyaně. Rumy se míchají tak, aby vytvořily ideální rovnováhu přirozeně se vyskytujících aromatických sloučenin známých jako „estery“ a „kongenery“. Na rozdíl od většiny rumů je Pusser’s čistě přírodní a nikdy není uměle dochucován ani přibarvován. Melasa použitá v každém z přispívajících destilačních zařízení pochází z cukrové třtiny pěstované v údolí řeky Demerara – kdysi domov 300 pozemků s cukrovou třtinou, z nichž každá měla svůj vlastní lihovar. Tato zeměpisná oblast je od 17. století velmi známá svou produkcí a celosvětovou distribucí cukru. Často se o něm mluví jako o „údolí rumu námořnictva“.

Směs Admiralty byla silně ovlivněna rumem destilovaným ve dvojitém dřevěném kotlíkovém destilačním přístroji Port Mourant, který byl poprvé uveden do výroby v roce 1732. Přestože byly v průběhu let přemístěny a renovovány, jsou destilační přístroje s dvojitými dřevěnými kotlíky i nadále základním kamenem Navy rumu. Je to životně důležitá součást destilačního procesu, který produkuje skvěle vylepšené aroma a chuť. Tyčinky „Greenheart“ těchto starých dřevěných destilačních přístrojů absorbovaly desetiletí jedinečných organických aromatických sloučenin, které poskytují hlubokou chuť daleko za hranicemi masově vyráběných rumů.

Po destilaci zraje Pusser’s Rum minimálně tři roky v sudech po bourbonu z vypáleného dubu, čímž mu dodává další hladkost a chuť. Tropické klima v Guyaně pomáhá lihovinám dosáhnout zralosti rychleji než lihovinám zrajícím ve vyšších zeměpisných šířkách. Na rozdíl od lihovin destilovaných z obilí nemusí být rum tak starý, aby dosáhl jedinečného chuťového profilu.

Stejně jako single malt whisky, které se také dusí v kotli, je i Pusser’s nákladnější na výrobu. Automatické kontinuální kovové kolonové destilační přístroje jsou 99% účinné, zatímco dřevěné hrncové destilační přístroje jsou pomalejší a pouze 60% účinné. Pusser měří produkci ve dnech a týdnech, ne v hodinách. Nic se však nemůže dotknout chuti, kterou dřevo propůjčuje rumu, který je destilován technikami, které pokrývají staletí. Určitě by to nebyl Navy Rum a nebyl by to ani Pusser’s Rum. Je to stále stejný rum Admiralty, původní Navy Rum, jak tomu bylo již více než 300 let.

„Navy Rum“ není jen prémiový tmavý rum. Původně to byl název specifického druhu rumu destilovaného především pro admiralitu v Wooden Pot Stills.

Destilace rumu ve dřevě propůjčuje skutečně jedinečnou, přirozenou chuť, kterou lze popsat pouze jako „plnou a bohatou“, díky čemuž je většina ostatních nevýrazná. Destilace ve dřevě je jedinečná pro dřevěný proces a nelze ji napodobit jinými typy destilace.

Rum, který není destilován ve dřevě, nemůže dosáhnout jedinečné chuti Pusser’s Rum. Zatímco jiní mohli označit svůj produkt za námořnický rum pouhým uvedením fráze „Navy Rum“ na etiketě, skutečný námořnický rum musí být destilován ve dřevě. Nezaměňujte pravý Navy Rum s rumem, který je „námořnickým stylem“

Tak jdu ochutnat poslední rum z rumového adventního kalendáře!

Pusser’s Gunpowder Proof
Pusser’s Gunpowder Proof

Barva

Pusser’s Gunpowder Proof barva rumu
Pusser’s Gunpowder Proof

Rum má tmavě mahagonovou barvu.

Vůně

Vůně rumu je opravdu výrazná. Cítím kávu, kouř, dřevo. Tyhle vůně doplňuje vůně melasy, vanilky a skořice. Sladké vůně rumu jsou cítit po vanilce, medu, karamelu a čokoládě.

Za mě super. Rum má 54,5% alkoholu a ten ze skleničky téměř necítím.

Pusser’s Gunpowder Proof a rumový adventní kalendář
Pusser’s Gunpowder Proof

Koupit Pusser’s Gunpowder Proof

Chuť

Chuť tohoto rumu je stejně výrazná a skvělé, jako byla vůně. Lehce štiplavý začátek po zázvoru se ihned rozvine do chuti kávy, melasy a dřeva. Chuť rumu přesně kopíruje jeho vůni, takže i v ní cítím sladkost karamelu, medu a vanilky. Lehce je cítit i muškátový oříšek, ale jen lehce.

Za mě naprosto parádní rum, který i ve své síle dokáže rozvinout svoje aroma a chutě. Pusser’s Gunpowder Proof řadím mezi ty lepší z adventního rumového kalendáře.

Shrnutí adventního kalendáře 2022

Shrnutí tohoto adventního kalendáře pro rok 2022 si nechám do samostatného článku. Ještě jednou děkuji bestdrink.cz, za poskytnutí kalendáře na recenze! Příští rok se už těším na další!

Bestdrink.cz je internetový obchod, který má ve své nabídce nespočet zajímavých i investičních lahví.

Závěrečný přehled

Výrobce: Pusser’s
Značka: Pusser’s
Druh alkoholu: Rum
Obsah alkoholu: 54,5%
Země původu: Guyana
Typ: Tmavý rum
EAN: 0088320005110

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *