V dnešní recenzi jsem si pro Vás připravil srovnání rumů od značky Koloa. Že jí neznáte? Nevadí! Pojďte si přečíst tuhle velkou recenzi a srovnání těchto rumů.

Rumy Koloa k recenzi věnoval e-shop Rumka.cz

O Rumka.cz

Rumka.cz prostřednictvím svého e-shopu na adrese Alkoklub.cz prodává rumy Koloa v ČR. V nabídce mají tyto rumy:

  • KOLOA KAUAI AGED RUM LE 4y
  • KOLOA KAUAI COCOA RUM
  • KOLOA KAUAI COCONUT RUM
  • KOLOA KAUAI COFFEE RUM ELIXIR
  • KOLOA KAUAI DARK RUM
  • KOLOA KAUAI GOLD RUM
  • KOLOA KAUAI SPICED RUM
  • KOLOA KAUAI WHITE RUM

A v dnešní recenzi si tyto rumy představíme 🙂

Rumy Koloa

Koloa rumy jsou havajské rumy, vyrobené z čisté cukrové třtiny, nedotčené dešťové vody z Mount Waiʻaleʻale a dvakrát destilované v historické měděné nádobě, jsou pozoruhodně hladké a bohaté.

První rumy Koloa byly stáčeny v roce 2009. Při výrobě rumu Koloa začínají nejprve s nedotčenou dešťovou vodou z hory Waiʻaleʻale a blízkých horských vrcholů a deštných pralesů, která se profiltrovala přes sopečné vrstvy do rozsáhlých podzemních akviferů. K výrobě rumů používají pouze čistou cukrovou třtinu z „vysoké třtiny“, kávu z místních zdrojů, čokoládu a ingredience k vytvoření autentické chuti lihovin.

S použitím těchto jedinečných, autentických ingrediencí jsou prémiové havajské rumy dvakrát destilovány, smíchány, plněny do lahví a odeslány přímo z palírny v Kalaheo, na jižní straně krásného Garden Isle of Kauaʻi. Tým Koloa Rum Distillery je hrdý na to, že vyrábí a dodává po pevnině USA, Austrálii, Rakousku, Francii, Německu, Japonsku a západní Kanadě a dostaly se i k nám. Rumy jsou destilovány v jednotlivých dávkách za použití jejich vintage (cca 1947) 1 210-galonového destilačního přístroje s měděnou nádobou, s měděnou kolonou a kondenzátorem. Při druhé destilaci se destilát shromažďuje ve třech sekcích – hlavy, srdce a ocasy. Rum Kōloa používá pouze srdce z dávky.

Jedinečný destilační proces a použité kvalitní ingredience se spojují, aby poskytly hladké, čisté a vyleštěné chuťové a aromatické vlastnosti, které odlišují rum Koloa od většiny ostatních.

Jedná se o poměrně neznámou značku na českém trhu a tak jsem rád, e jsem je mohl ochutnat a podělit se s vámi o tuhle recenzi.

Recenze rumů Koloa

Recenzi jsem rozdělil na jednotlivé rumy „podle barvy“ od nejsvětlejších po nejtmavší, takže pojďme na to.

rumy Koloa

KOLOA KAUAI WHITE RUM

KOLOA KAUAI WHITE RUM
KOLOA KAUAI WHITE RUM recenze

Informace

Destilován, smíchán a lahvován společností Kōloa Rum Company Kalaheo, Kauaʻi, Hawaiʻi, 40% ABV/80 Proof.

Bílý rum Kōloa se vyrábí z čistého třtinového cukru, destiluje se v působivém ročníku 1 210 galonů, měděné destilační nádobě poháněné párou a řeže se filtrovanou vodou ze starověké hory Waiʻaleʻale.

Degustační poznámky

Velice příjemný bílý rum s vůní a příchutí cukrové třtiny. Trošku mi vůně připomíná cukrovou vatu. Je lehce nasládlý, ale jemný. Rum je poměrně suchý a se špetkou zázvoru na konci. Ideální do míchaných drinků pro letní osvěžení.


KOLOA KAUAI COCONUT RUM

KOLOA KAUAI COCONUT RUM
KOLOA KAUAI COCONUT RUM recenze

Informace

Destilován, smíchán a lahvován společností Kōloa Rum Company Kalaheo, Kauaʻi, Hawaii, 40% ABV/80 Proof.

Kōloa Coconut Rum se vyrábí z čistého třtinového cukru, destiluje se v působivém ročníku 1210 galonů, v měděném destilačním přístroji poháněném párou a řeže se filtrovanou vodou ze starověké hory Waiʻaleʻale.

Rum se destiluje 2x na 160 – 180 ABV.

Degustační poznámky

Tento bílý rum mi hodně chutnal. Osobně mi hodně připomíná Malibu rum. Jemný bílý rum s příchutí kokosu. Tohle mi chutná a občas si takovou slaďárnu dám. Dá se úplně v klidu pít samotný a nebo může být součástí nějakého míchaného drinku. Má velmi intenzivní kokosové aroma a chuť. Rum zakončuje lehce pražený kokos, náznaky čerstvé limetkové kůry a nepatrný kousek karamelizovaného ananasu. Fakt mi moc chutná!


KOLOA KAUAI GOLD RUM

KOLOA KAUAI GOLD RUM
KOLOA KAUAI GOLD RUM recenze

Informace

Destilován, smíchán a lahvován společností Kōloa Rum Company Kalaheo, Kauaʻi, Hawaiʻi, 40% ABV/80 Proof.

Zlatý rum Kōloa se vyrábí z čistého třtinového cukru, destiluje se v působivém ročníku 1210 galonů, v měděném destilačním přístroji poháněném párou a řeže se filtrovanou vodou ze starověké hory Waiʻaleʻale.

Rum se destiluje 2x na 160 – 180 ABV.

Degustační poznámky

Rum má krásně zlatou světlou barvu. Na první přičichnutí je cítit karamel a lehká stopa po alkoholu, ořechy a lehké náznaky amaretta. Chuť je trošku ostřejší, ale jsou cítit chutě karamelu, ořechů a v závěru vanilka a mandle.


KOLOA KAUAI SPICED RUM

KOLOA KAUAI SPICED RUM
KOLOA KAUAI SPICED RUM recenze

Informace

Destilován, smíchán a lahvován společností Kōloa Rum Company Kalaheo, Kauaʻi, Hawaiʻi, 44% ABV/88 Proof.

Kōloa Spice Rum se vyrábí z čistého třtinového cukru, destiluje se v působivém ročníku 1210 galonů, měděné destilační nádobě poháněné párou a řeže se filtrovanou vodou ze starověké hory Waiʻaleʻale.

Rum se destiluje 2x na 160 – 180 ABV.

Degustační poznámky

Tento kořeněný rum má žlutohnědou barvu. Ve vůni je hodně kořeněný – cítím vůně skořice, medu, mandlí, kakaa a dalšího koření. voní fakt výrazně a dobře. Chuťově jsem si původně myslel, že se bude jednat o další klasický kořeněný rum, ale ty chutě.. To koření je opravdu, ale opravdu výrazné. Trošku mi to připomíná, když jsem si sám doma ochucoval bílý rum pomocí koření, ale je to masakr. Chutná po pepři, karamelu, skořici a koly s kakaem. Je toho tam požehnaně a je to fakt moc dobrý rum. Tohle mi chutná. Tolik vůní a chutí, že to člověka donutí přemýšlet a to mám u těchto rumů rád.


KOLOA KAUAI AGED RUM LE 4y

KOLOA KAUAI AGED RUM LE 4y
KOLOA KAUAI AGED RUM LE 4y recenze

Informace

Limitované edice čtyřletého rumu Koloa. Tento čtyři roky starý americký klenot, destilovaný z bohaté šťávy z cukrové třtiny pomocí tradiční Pot Still destilace.

Bylo vyrobeno pouze 3500 lahví z této edice. Rum zrál v sudech z amerického bílého dubu po dobu minimálně 4 let.

Degustační poznámky

Oproti předchozím rumům, tady je to staření hodně znát. Blíží se to „klasickým“ stařeným rumům, které můžete znát. Byť zrál v sudech „jen“ 4 roky, tak jeho chuť je perfektní. Ve vůni jsou cítit vůně banánů, karamelu a lehce je cítit dřevo a skořice. Chuťově je moc dobrý (možná by mu pár dalších let prospělo) a chutná po karamelu, čokoládě s lehkými tóny vanilky a v závěru je cítit chuť mandlí a pomerančů. Tohle se povedlo. Zatím nejlepší ze série rumů, které jsem od Koloa ochutnal.


KOLOA KAUAI DARK RUM

KOLOA KAUAI DARK RUM
KOLOA KAUAI DARK RUM recenze

Informace

Destilován, smíchán a lahvován společností Kōloa Rum Company Kalaheo, Kauaʻi, Hawaiʻi, 40% ABV/80 Proof.

Tmavý rum Kōloa se vyrábí z čistého třtinového cukru, destiluje se v působivém ročníku 1 210 galonů, měděné destilační nádobě poháněné párou a řeže se filtrovanou vodou ze starověké hory Waiʻaleʻale.

Rum se destiluje 2x na 160 – 180 ABV.

Degustační poznámky

Tmavě hnědý až čokoládový rum – to je KOLOA KAUAI DARK RUM! Ve vůni cítím vanilku, čokoládu a kávu. Budí lehký nasládlý dojem. V ústech je velice jemný a neštípe. Chutná lehce po vanilce, ale dominantnější chutě jsou od hořké čokolády. V závěru chutná po kakau a kávě. Mám rád rumy, které na první přivonění budí dojem, ale chuť je odlišná. Tohle je přesně jeden z takových rumů. Je chuťově moc dobrý a jemný.


KOLOA KAUAI COFFEE RUM ELIXIR

KOLOA KAUAI COFFEE RUM ELIXIR
KOLOA KAUAI COFFEE RUM ELIXIR recenze

Informace

Destilován, smíchán a lahvován společností Kōloa Rum Company Kalaheo, Kauaʻi, Hawaiʻi, 34% ABV/68 Proof.

Kōloa Coffee se vyrábí z čistého třtinového cukru, destiluje se v působivém ročníku 1 210 galonů, měděné destilační nádobě poháněné párou a krájí se filtrovanou vodou ze starověké hory Waiʻaleʻale.

Samotný elixír je výsledkem spolupráce mezi Kauaʻi Coffee Company a Kōloa Rum Company.

Rum se destiluje 2x na 160 – 180 ABV.

Degustační poznámky

Nejtmavší kousek na závěr. Tenhle rumový elixír vypadá jak kafe – má tmavou hnědou barvu a je lahvován na sílu 34%. Voní po kávě a to po hodně silné kávě. Tuto vůni doplňují vůně čokolády, melasy a sladkých tónů. A jak chutná? Zajímavě! Díky nižšímu obsahu alkoholu, vyplynou všechny možné úžasné chutě, jako je káva, čokoláda, třtinový cukr a v závěru lehká chuť vanilky ukončuje požitek z ochutnání tohoto elixíru. Ochutnávám dál a rozeznávám chutě tropického ovoce a dalších sladkých chutí. Vůbec nevadí, že má nižší obsah alkoholu, protože je fakt rozmanitý. Opět další kousek, který donutí k přemýšlení a rozeznáváním chutí a vůní.


Závěrečné hodnocení

Jak jsem psal v úvodu, tak mám rád tyhle degustace několika rumů najednou. Člověk je může hezky porovnat, vracet se k jednotlivým vzorkům a nakonec vyhlásit vítěze. Tím je z mého pohledu jednoznačně KOLOA KAUAI AGED RUM LE 4y, kde je prostě to zrání znát a připomíná klasické stařené rumy, které dobře známe. Neříkám, že ostatní kousky jsou špatné, naopak – velmi mi chutnal i KOLOA KAUAI COFFEE RUM ELIXIR a samozřejmě KOLOA KAUAI COCONUT RUM.

Další recenze, kterou připravuji, tak bude taky porovnávací. Mám tu připravené rumy od Plantation, Paranubes, Skunk Rum a Panama Pacific.

Tak zase příště! 🙂

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *