Rumový adventní kalendář a pátý den je tu! Začala nejlepší část roku pro všechny rumaře. Otevření rumového adventního kalendáře. Já osobně jsem kupoval rumový kalendář od 1423.dk, který obsahuje 24 různých druhů rumů.

Pojďme se podívat na pátý rum v pořadí.

Více info o rumovém adventním kalendáři

Více informací o tomto kalendáři naleznete v článku: Rumový adventní kalendář 2022

Rumový adventní kalendář – 5.12.2022

Adventní rumový kalendář 2022

Ve pátém okénku na mě čekal pro mě neznámý rum. Pro datum 5.12.2022 na všechny majitele adventního kalendáře čeká Cane Island Single Estate 4y z Austrálie, který má 43% alkoholu.

Recenze Cane Island Single Estate 4y

Cane Island je značka rumu, kterou vlastní Infinity Spirits , která podle všeho sídlí v Amsterdamu . Zdá se, že účelem značky Cane Island Brand je předvést rumy, které pocházejí z jediné palírny z ikonických ostrovních rumových národů v Karibiku a jinde ve světě. Každá z těchto zemí má dlouhou historii výroby rumu s vlastními styly a tradicemi.

Cane Island Australian Rum se destiluje v Beenleigh Rum Distillery . Pokud přejdete na webovou stránku Beenleigh Distillery, uvidíte, že se tvrdí, že je nejstarší fungující palírnou v Austrálii, která vyrábí rum již před vynálezem Coca Coly.

Rum distribuuje společnost 1423 World Class Spirits (se sídlem v Dánsku) a podle jejich webových stránek byl australský rum Cane Island destilován na kotlovém destilačním přístroji, zrál 4 roky v tropickém klimatu v bývalých sudech po bourbonu z amerického dubu. Rum má 43 % alkoholu.

Rum Beenleigh Artisan

Beenleigh Artisan Rum je víc než jen rum – je to pocta odvážnému australskému podnikání a látce, ze které se skládají legendy.

V roce 1865 zakoupilo duo z Anglie John Davy a Francis Gooding 300 akrů půdy před řekou Albert. Pojmenovali mýtinu po své staré farmě v Devonshire, která se jmenovala Beenleigh. Původně zamýšleli na tomto pozemku pěstovat bavlnu, ale jak osud chtěl, nabídla se lukrativnější alternativa – cukrová třtina.

Podle legendy zhruba ve stejnou dobu obsluhoval muž jménem James Stewart, známý jako „Bosun“, plovoucí cukrovar na palubě SS Walrus podél řek Albert a Logan. Brzy našel produktivní využití přebytečné melasy, kterou produkoval – lstivě vyráběl rum. Jednoho dne v roce 1884 vyplavil SS Walrus na břeh na naše břehy. Na palubě nebyl nikdo – kromě Bosunova měděného hrnce. Zrodila se Beenleigh Artisan Distillery.

Na konci Distillery Road je stará červená budova, která je částečně původní Beenleigh Distillery z roku 1884. Je domovem ‚The Old Copper‘. Old Copper je velmi speciální měděný kotlíkový destilační přístroj, který má charakteristický tvar a styl známý jako Vat Still. Je jediná svého druhu v Austrálii. Mezi další podobné mezinárodní příklady tohoto vybavení patří Port Mourant Still – známý klasickým rumem ve stylu Demerara. Dalším významným pojítkem mezi Beenleigh Distillery a Demerarou je, že naše předchozí palírny kdysi pracovaly s podobnými destilačními přístroji podél řeky Demerara v Guyaně na počátku 20. století.

V The Big Red Shed pracují jen čtyři lidé, včetně Master Distillera, který je tam už čtyřicet let. Jejich lihovarníci řídí všechny části procesu výroby rumu, od fermentace, přes ošetřování destilátů po celý den až po zrání jejich výjimečného rumu v sudu. Kvalitní australský rum musí zákonně zrát minimálně dva roky, aby mohl být prodáván jako „rum“ – s řemeslným rumem prostě nemůžete spěchat!

I když si myslím, že jsem za 2 roky vypil a ochutnal hodně rumů, tak tento jsem rovněž ještě neměl. Tak pojďme ochutnávat.

Cane Island Single Estate 4y
Cane Island Single Estate 4y

Barva

Cane Island Single Estate 4y barva rumu
Cane Island Single Estate 4y barva

Rum má takovou měděnou barvu, trošku až do hnědé barvy. Překvapilo mě, jak je tmavý, když se jedná o čtyřletý rum.

Vůně

Ve vůni cítím hodně sladkosti. Meruňky a karamel cítím nejvýrazněji. Tyto vůně doplňuje vanilka mandle a další ovoce jako jablko, hruška. Celkově je rum hodně ovocný a budí dojem sladkého rumu. V závěru a po dopití cítím i vliv dřeva v rumu.

Cane Island Single Estate 4y a adventní rumový kalendář
Cane Island Single Estate 4y

Chuť

Rum chutná lehce sladce s nádechem dřeva. Projevuje se chuť marcipánu a sladkých bonbónů. Hodně jsou znát meruňky a karamel. Ta chuť je stejně zajímavá a rozmanitá jako vůně. Rum jsem nechal chvilku odpočinout a projevila se chuť kakaa a kávy. Má takový zajímavý hořký plný konec. Ta sladkost po chvíli ustoupí a umožní projevení dalších chutí. Zajímavé.

Pátý rum byl rozhodně lepší, než ten předešlý. Snad to nakonec dobře dopadne 🙂

Ještě taková poznámka. Na jednom webu a nebo ve videu jsem viděl, že měl někdo problém s otevíráním okýnek. Mám takovou vychytávku a to malý nožík, kterým lze okénko bez problému vyříznout a jde to snadno. Je pravda, že jinak to otevírání je bída, ale zase narvat 24 rumů do tak malé krabice.. asi to jinak nešlo.

otevírání adventního rumového kalendáře

Koupit Cane Island Single Estate 4y

Závěrečný přehled

Cane Island Single Estate 4y

Výrobce: Beenleigh Artisan
Značka: Cane Island
Druh alkoholu: Rum
Obsah alkoholu: 43%
Země původu: Austrálie
Typ: Rum


5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *