Rumový adventní kalendář a devatenáctý den je tu! Začala nejlepší část roku pro všechny rumaře. Otevření rumového adventního kalendáře. Já osobně jsem kupoval rumový kalendář od 1423.dk, který obsahuje 24 různých druhů rumů.

Pojďme se podívat na devatenáctý rum v pořadí.

Více info o rumovém adventním kalendáři

Více informací o tomto kalendáři naleznete v článku: Rumový adventní kalendář 2022

Rumový adventní kalendář – 19.12.2022

Rumový adventní kalendář 2022
Adventní rumový kalendář 2022

V devatenáctém okénku na mě čekal rum od Novo Fogo. Pro datum 19.12.2022 na všechny majitele adventního kalendáře čeká Novo Fogo Chameleon z Brazílie, který má 43% alkoholu.

Recenze Novo Fogo Chameleon

Výraz Novo Fogo Chameleon spojuje pikantní identitu Silver Cachaça od Novo Fogo s tóny vanilky jejich dubem políbené edice Barrel-Aged. Zraje jeden rok v přepracovaných sudech z amerického dubu, dostatečně dlouho na to, aby dosáhl maxima mixovatelnosti, aniž by ztratil svůj deštný prales a cukrovou třtinu.  Od tiki nápojů po míchané aperitivy, tato všestranná cachaça je skvělý rum pro každého barmana.

Jedná se o směs stařených i nezestárlých lihovin, pocházejících z (samozřejmě) třtinové šťávy a vycházející z tradičnějších brazilských cachaças dvěma zajímavými způsoby: vyrábí se na kotlíkovém destilačním přístroji (na rozdíl od mnohem běžnějších sloupových destilačních lihovin, které ovládnout průmysl); a zrálo po dobu jednoho roku v americkém dubu, ne v místních dřevech jako Amburana (které dělají brazilské destiláty tak odlišné od patra podmíněného roky rumů na bázi melasy nebo zrajícími agricoles z francouzských ostrovů). 

Cachaca – starší brazilský bratranec rumu

Ve společnosti Novo Fogo jsou lidé odhodláni zachovat identitu své čisté a zdravé cukrové třtiny, když ji destilují do cachaça. Cukrová třtina je zpracovávána minimálně, tradičními metodami a lidskou rukou, v malých dávkách (každá 130 litrů) a bez použití chemikálií (proto organická certifikace USDA).

Novo Fogo pěstuje cukrovou třtinu organicky, bez použití chemických herbicidů, pesticidů nebo hnojiv, což by jim usnadnilo práci, ale poškodilo by křehký ekosystém deštného pralesa. Místo používání strojů nebo vypalování polí před sklizní se Novo Fogo spoléhá na schopné ruce malého polního týmu, který to zvládne mačetami. Po sklizni se palice mačkají, aby se z nich odstranila šťáva. Tato šťáva obsahuje asi 15 % cukru, takže je sladká, rostlinná a lehce pikantní. Prvním vedlejším produktem je vysušená dužina cukrové třtiny, která se však nevyhazuje: tzv.bagaço, a Novo Fogo ho používá jako palivo do ohně, který vyrábí páru pro destilační zařízení a také se používá jako přírodní kompost k hnojení polí. Jakmile je šťáva z cukrové třtiny přefiltrována, přidají se divoké kvasinky, které se vypěstují z třtiny. Během fermentace kvasinky přeměňují cukry na alkohol za méně než 24 hodin, čímž vzniká víno s přibližně 7%-9% ABV. Pomocí páry z pece na spalování bagasy se víno z cukrové třtiny zahřívá v měděném kotli. 

Alkohol v této směsi se odpaří před vodou a jinými organickými sloučeninami a tyto páry kondenzují zpět na kapalný alkohol. Nejlepší část této kapaliny („srdce“) je zachycena, zatímco zbytek destilátu („hlavy“ a „ocasy“) je recyklován k použití jako palivo, podpalovač a čistič. Z každé 1200 šarže vína z cukrové třtiny se získá pouze 130 litrů pitné cachaça, asi 11 % z celkového objemu. Na brazilském jihu drtivá většina cachaç zraje v sudech v dubových sudech. Podle této tradice zraje Novo Fogo cachaça v přepracovaných sudech z amerického dubu, které kdysi obsahovaly Four Roses nebo Heaven Hill bourbon, než se brousí a znovu opékají.

Tak jdeme ochutnat.

Novo Fogo Chameleon
Novo Fogo Chameleon

Barva

Novo Fogo Chameleon barva rumu
Novo Fogo Chameleon barva

Směs má barvu jako bílé víno s lehce nazlátlým odstínem.

Vůně

Voní bylinkově, po cukru a citrusové kůře a kuchyňském koření. Tyto vůně doplňují slané vůně a vůně po banánech, vanilce, oříšcích. Po vydýchání se projeví i vůně dřeva.

Ty bylinky jsou hodně výrazné, jako takový ten bylinkový sirup, ale ne tak sladký.

Novo Fogo Chameleon a rumový adventní kalendář
Novo Fogo Chameleon

Chuť

Po prvním ochutnání jsem si myslel, že jsem si omylem nalil nějakou pálenku, ale později se projevují chutě bylinek, koření, cukrové třtiny a dřeva. Zajímavý je ten přechod chutí.

Do míchaných drinků to může být paráda, i když to má jen 43% alkoholu.

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *