Rumový adventní kalendář a dvanáctý den je tu! Začala nejlepší část roku pro všechny rumaře. Otevření rumového adventního kalendáře. Já osobně jsem kupoval rumový kalendář od 1423.dk, který obsahuje 24 různých druhů rumů.

Pojďme se podívat na dvanáctý rum v pořadí.

Více info o rumovém adventním kalendáři

Více informací o tomto kalendáři naleznete v článku: Rumový adventní kalendář 2022

Rumový adventní kalendář – 12.12.2022

Rumový adventní kalendář 2022
Adventní rumový kalendář 2022

Ve dvanáctém okénku na mě čekal rum od Plantation. Pro datum 12.12.2022 na všechny majitele adventního kalendáře čeká Plantation 5y z Barbadosu, který má 40% alkoholu.

Osobně nejsem zastánce tak mladých rumů, ale Plantation rumy mám celkem rád, tak udivíme.

Recenze Plantation 5y

Rum pochází z Barbadosu, konkrétněji z destilerie W.I.R.D., kde zraje v sudech z amerického dubu 3 až 4 roky. Následné zrání ve Francii je zakončeno v koňakových sudech z francouzského dubu po dobu 1 až 2 let.

Příběh rumu začíná na Barbadosu. Barbados byl v roce 1627 původcem pěstování cukrové třtiny v Karibiku. Rum se vyrábí v roce 1642 a poptávka na starém evropském kontinentu rychle stoupá. Rum si již získal srdce ostrovních námořníků a na ostrově Barbados není novinkou. Brzy si získá srdce anglických námořníků. Legenda praví, že když se námořníci vrátili do Anglie, nabídli dary rumu z Barbadosu, aby dokázali, že skutečně překročili Atlantik.

Nesporné místo narození rumu, Barbados, je ostrov posetý větrnými mlýny v ruinách, které se kdysi používaly k mletí cukrové třtiny k získávání šťávy.

Nakonec cukrovarnický průmysl začíná upadat, ale na ostrově se nadále vyrábí vynikající rumy, které se vyznačují tradičními místními metodami. Lihovarníci skutečně úplně neopustili kotlíkové destilační přístroje pro sloupcové destilační přístroje a často se nacházejí vedle sebe. Speciální fermentační technika propůjčuje místním lihovarům bohaté a chutné aroma.

Tak jdeme ochutnat.

Plantation 5y
Plantation 5y

Barva

Plantation 5y
Plantation 5y barva

Rum má světle jantarovou barvu. Světlá je kvůli nízkému stáří rumu.

Vůně

Rum voní jako každá druhá domácnost v tomhle čase u nás. Sladké tóny cukroví, koláčků, které doplňují vůně ovoce. V rumu je poměrně intenzivně cítit tabák. Alkohol ze skleničky moc necítím.

Plantation 5y a adventní kalendář
Plantation 5y

Chuť

Myslel jsem si, že to bude zase další obyčejný sladký rum z této cenové hladiny – dá se koupit za 600 Kč za lahev. Jenže to není tak jednoznačné. Chuť rumu je hořko-sladká – je tu cítit ovoce a hořká čokoláda. Tyhle chutě navzájem umocňuje hřejivý závěr.

Jako rum za 600 Kč a docela na pohodu. Pokud hledáte něco nového v této cenové hladině, tak s klidem můžete sáhnout po Plantation 5y. Úplně neurazí a za tu cenu v pohodě pití. Na to, že mu je jen 5 let, tak se ty vůně a chutě celkem projevily.

Dá se pít samotný a dovedl bych si ho představit i v nějakém míchaném drinku. Není tolik sladký, ale kombinace vůní a chutí jsou v pohodě.

Koupit Plantation 5y

Závěrečný přehled

Výrobce: Plantation
Značka: Plantation
Druh alkoholu: Rum
Obsah alkoholu: 40%
Země původu: Barbados
Typ: Rum
EAN: 3460410527868


5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *