Recenzi na Doorly’s XO jsme tu už sice měli (Recenze Doorly’s XO), ale byla od Radka Navrátila, ale vzhledem k tomu, že se vzorek dostal i ke mě, tak jsem se rozhodl sepsat i svůj pohled na tento rum.

Od Doorly’s jsem tu recenzoval už i Doorly’s White, tak si můžete přečíst i tuto recenzi.

Doorly’s XO věnoval eshop DramRoom.cz

Vzorek Doorly’s XO věnovali kluci z DramRoom.cz (www.dramroom.cz), díky!

DramRoom.cz je eshop, který se specializuje na miniatury alkoholu. V jejich nabídce naleznete rumy, whisky a giny. Je to první e-shop s degustačními vzorky v ČR, který razí jednoduchou filozofii a to, že dělají prémiové destiláty dostupnější. A pokud se bavíme o opravdu prémiových, tak v jejich nabídce naleznete například Appleton Estate 1984, Appleton Estate 2003 a nebo Diplomatico Single Vintage 2005.

Kompletní nabídku vzorků naleznete u nich na webu. Pokud Vás zajímá něco o DramRoom.cz a o tom, jak startovali svoji kampaň na HitHit, tak se podívejte ještě na toto video:

Vše o Doorly’s

Společnost Doorly’s byla založena ve 20. letech 20. století a byl prvním rumem, který byl kdy exportován z Barbadosu. V roce 1993 společnost převzala společnost RL Seale (rodinný podnik stojící za Foursquare Distillery ), který i po 100 letech pokračuje ve výrobě úžasných rumů pod názvem Doorly Základní řadu Doorly’s tvoří: Doorly’s 3-Year-Old , Doorly’s 5-Year-Old , Doorly’s 8-Year-Old , Doorly’s 12-Year-Old , nové Doorly’s 14-Year-Old a Doorly’s X.

Doorly’s XO vytvořil Richard kolem roku 2000 a je to jediný rum v kolekci, který nemá definující údaj o stáří rumu. Zatímco některé jiné značky mohou používat termín „XO“ – který v rámci rumu nemá žádný právní význam – k oklamání zákazníků tím, co Richard nazývá „marketingovým sváděním“ , aby si mysleli, že tekutina je starší, než je, není to případ XO společnosti Doorly. , kde jsou všechny rumy ve směsi staré mezi šesti a osmi lety

Chybějící údaj o stáří rumu byl v době vzniku záměrnou volbou, protože Richard se chtěl zaměřit spíše na dvojí zrání než na stáří rumu. Nezobrazení věku také dává Foursquare flexibilitu při míchání pro konzistenci chuti, nicméně minimální stáří všech složek v lahvi nikdy neklesne pod šest let. Tolik z historie, pojďme pít 🙂

Etiketa Doorly’s XO

O etiketě a jejím rebrandingu se rozepsal už Radek v jeho recenzi, takže já se k tomu vracet už nebudu. Nicméně se podíváme na etiketu miniatury, která mi přišla, ať trošku přiblížíme i to, jak to dělá DramRoom.

DramRoom dokázal na malou etiketu o objemu 0,04L dostat vše potřebné. Kromě loga DramRoom na etiketě naleznete logicky i název vzorku (rumu v našem případě). Můžete si načtením QR kódu přečíst více informací o vzorku přímo na webu DramRoom.cz.

Recenze Doorly’s XO

Na tento rum respektive na tuto recenzi jsem se těšil a to především proto, že už jedu recenzi na tento rum tady máme od Radka a zajímalo mě, jak moc se budou lišit moje pocity a názory od těch Radkových.

Doorly’s XO jsem měl možnost ochutnat právě díky výše zmíněnému eshopu DramRoom.cz a tak jsem neotálel a zařadil jej na ochutnávku téměř ihned, co vzorky dorazily. Tento rum je od Foursquare Distillery z Barbadosu. Jedná se o blend rumů, které zrály v sudech z amerického dubu a po smíchání je rum stařen v sudech ze španělského dubu (v sudech po Oloroso sherry).

Rumy v této směsi byly na internetu uváděny jako rumy ve věku od 6 do 8 let. Stáří rumu se pravděpodobně čas od času mění, aby byla umožněna konzistentní chuť a míchání. A toto závisí i na tom, v jak kvalitním sudu je rum umístěn.

Barva

Zlatá barva

Rum je se ve sklenici prezentuje jako zlatý s náznakem lehce červeno-hnědého odstínu.

Vůně

Vůně rumu je opravdu zajímavá a jemná. Tropické ovoce doplněno o vůni karamelu a vanilky. Místy lze cítit i švestky a po odpočinutí rumu ve sklenici lze cítit i vlašské ořechy, doplněné o vůni sherry.

Chuť

Ač je rum prezentován jako nedoslazený rum, tak může právě díky sudům po sherry budit dojem trošku nasládlejšího rumu. V chuti cítím kromě sladkosti i tropické ovoce – pomeranč. V pozadí nastupuje karamel. I když je Doorly’s XO lahvován na 43% alkoholu, tak jej doprovází zajímavý a hřejivý konec (dojezd). Možná za to může to, že jsem většinou chutnal rumy se 40% alkoholu a tento má 43%. Vzhledem k tomu, že nejdelší období byl rum umístěn v sudu po americkém dubu, tak toto zrání má vliv na suchost rumu.

Koupit Doorly’s XO

Doorly’s XO je rum zajímavý a všem milovníkům ovocných suchých rumů jej doporučuji. Navíc je přijatelná i jeho cena. Pokud se Vám nechce kupovat celá lahev, tak vzorek můžete objednat na DramRoom.cz

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *