Dnešní recenze bude na Compañero Extra Añejo, kterému soukromě říkám čokoládový král. Pojďme se společně na tento rum podívat. Compañero Extra Añejo je od společnosti 1423 Worldclass Spirits.

Rum Compañero Extra Añejo věnoval eshop

Láhev k recenzi věnovala společnost United Drinks (www.united-drinks.cz), díky!

United Drinks jsou především importéři, ale mají i vlastní eshop, díky kterému jsem na ně narazil. Jsou také dovozce a distributoři vybraných vín, rumů, ginů a dalších destilátů z celého světa.

V jejich portfoliu najdete třtinové rumy Atlantico, Rammstein rum, Papa´s Pilar, Esclavo, companero, Virgin Gorda, giny, koňaky, likéry, vodky a v neposlední řadě vína z nejstaršího vinařství v Argentině, Bodegas Escorihuela Gascon.

Vše o 1423 Worldclass Spirits

1423 Worldclass Spirits je dánská společnost, která spolupracuje mimo jiné s různými výrobci rumů a přináší na trh zajímavé lahve. Tato společnost stojí mj. i za řadou rumů S.B.S. (Single Barrel Selection) která obsahuje rumy z celého světa odebrané z vybraných jednotlivých sudů a lahvované v limitované edici.

Etiketa Compañero Extra Añejo

Na etiketě kromě výrazného nápisu Compañero je i velký znak společnosti 1423 Worldclass Spirits.

Recenze Compañero Extra Añejo

Řada Compañero obsahuje zatím 3 lahve: Compañero Ron Gran Reserva, Compañero Ron Elixir Orange a tu, o které budu mluvit – Compañero Ron Panama Extra Añejo. 

Je to 12 let starý (tropické stárnutí) sloupcový rum z Panamy zrající v sudech po Bourbonu a lahvovaný je při síle 54% alkoholu. Jak jsem psal v úvodu, tak jej přezdívám čokoládovým králem. Níže se dozvíte proč.

Trošku mě mrzí, že má rum plastový uzávěr namísto klasického korku.

Barva

Zlatá barva

Rum Compañero Extra Añejo ve sklenici září pěknou zlatou barvou.

Vůně

Čokoláda, čokoláda a zase čokoláda. Pokud rum necháte chvilku odpočinout, tak se projeví vůně kakaa a pomerančů, ale zcela dominantní je vůně čokolády.

Chuť

V chuti je opět cítit čokoláda s kakaem a troškou koření. I když je rum lahvován při síle 54% alkoholu, tak vyšší obsah rumu jedině prospěl. Alkohol v chuti není ale vůbec cítit a jen umocňuje lehkost rumu. V ústech budí rum trošku mastný až krémový pocit, ale vše opět přebije chuť čokolády. Opravdu jako kdybyste vypili hořkou čokoládu.

Za mě rozhodně zajímavá zkušenost s rumem, že může být až tak čokoládový. Nicméně i přes svou čokoládovost (nebo jak to nazvat), není tato chuť a vůně otravná, ale velice příjemná.

Kde se vzala čokoládová vůně a chuť?

Pro čokoládovou vůni a chuť existuje snadné, avšak zajímavé vysvětlení. 12letý rum se tedy vyjme ze sudu a do sudů se vloží kakaové boby, které se v nich opečou. Poté se rum vloží zpět, aby odpočíval asi 9 měsíců, kde získá všechny ty kakaové a čokoládové příchutě. Rum je pak potřeba lahvovat na vyšší % alkoholu, aby nedošlo k přebití této vůně a chuti.

Koupit Compañero Extra Añejo

Za mě rozhodně zajímavý rum, který si dovedu představit i v míchaném drinku, ale je dobrý i samotný.

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *