Dnes se podíváme na tento superprémiový rum Don Q Gran Reserva XO. Před nedávnem jsem tady recenzoval Don Q Reserva 7y, tak jsme zvědavý na rozdíl mezi těmito rumy.

Rum Don Q Reserva 7y jsem získal od Fenix Drinks

Společnost Fenix Drinks (www.fenixdrinks.cz) je česká společnost založená v květnu 2019. Zaobírá se dovozem kvalitních lahví a především těch, které mají i zajímavý příběh a ten Ron Sostenible rozhodně má. V portfóliu Fenix Drinks kromě rumů nalezneme i giny, vermuty, applejacky, tequily a bitters (Co je bitters?).

Jedná se o lahve, které se postupně objevují v největších českých eshopech a díky Fenix Drinks si je můžete zakoupit a ochutnat. Na jejich webu naleznete spoustu informací k jednotlivým lahvím, ale můžete si na jejich webu přečíst i recepty na drinky.

Pokud vás zajímají nové a nevšední lahve, tak doporučuji prostudovat web www.fenixdrinks.cz

Ale teď už k recenzi Don Q Reserva 7y.

Vše o Don Q

Značka Don Q byla uvedena na trh v roce 1934, krátce po konci prohibice. Název značky je inspirovaný Donem Quijotem a zatímco Don Quijote představuje hledání dokonalého světa, Don Q je cestou za dokonalým rumem. V současnosti je Don Q nejprodávanějším rumem v Portoriku.

Recenze Don Q Gran Reserva XO

Don Q Gran Reserva XO je prémiový rum, který je blendem sedmi sloupcově destilovaných rumů stařených 9 až 12 let v sudech z amerického bílého dubu. Na závěr je ještě doplněn o směs rumů, které zrály v sudech po sherry. Tento hladký, vyzrálý rum neobsahuje žádné přidané cukry a jeho taniny, stejně jako jemné dubové nuance a náznaky koření, pomáhají odlišit oceňovaný chuťový profil Gran Reserva OX.

Může se pyšnit, že získal dvojité zlato na Beverly Hills Spirits Awards 2017.

Zajímavostí je, že do směsi jsou přimíchány i rumy, které jsou vytvořené systémem solera a staré až 50 let.

Tento rum je lahvován v síle 40% alkoholu.

Láhev a balení Don Q Gran Reserva XO

Jak jsem již několikrát psal, tak láhev je jeden z parametrů, který lidí rozlišují při rozhodování, jestli si mají rum koupit a nebo ne. A tady je to jasné. Don Q Gran Reserva XO má nádherný obal a lahev. Ideální jako dárek a nebo do vitríny.

Barva

Barva rumu je tmavě zlatá.

Vůně

Ve vůni je cítit hladká stopa melasy a vanilky, kterou doplňuje vůně karamelu a v závěru s troškou tabáku. Přítomnost vůně po bílém sudu a nebo po scherry není moc znát, ale pokud necháte rum chvilku odpočinout, tak zacítíte jisté náznaky dřeva.

Alkohol z rumu není moc cítit a celkově je vůně příjemná, ale za mě není moc výrazná.

Koupit Don Q Gran Reserva XO

Chuť

Těšil jsem se, až tento rum ochutnám, protože jsem si říkal, že to bude určitě kvalitní rum, když si zasloužil tak krásný obal a lahev. Nespletl jsem se. Chuť je jemně karamelovo-vanilková a je cítit i náznak skořice. V chuti je poměrně dost cítit alkohol i když se jedná o rum se 40% alkoholu.

Dá se pít i samotný, ale asi bych jej doporučil do nějakého míchaného drinku, kde by se chuť alkoholu trošku rozptýlila. Doporučuje se například drink Manhattan (recept na Manhattan z webu Don Q).

No vyzkoušejte sami a dejte vědět v komentářích, co na tento rum říkáte 🙂

Závěrečný přehled

Výrobce: Don Q
Značka: Don Q
Druh alkoholu: Rum
Obsah alkoholu: 40%
Země původu: Portoriko
Typ: Rum
EAN: 7751304238769

4.3/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *