Diplomático Selección de Familia je další lahev od Diplomatico, kterou Vám dnes popíšeme. Už tady jednu recenzi od Diplomatico máme a tou je Recenze Diplomático Reserva Exclusiva.

Rum Diplomático Selección de Familia poskytl eshop

Tento rum mi poskytl eshop Warehouse1 a díky nim jsem mohl sepsat tuto recenzi.

Vše o Diplomático

Na konci 50. let byly hlavní společnosti zabývající se výrobou a distribucí alkoholických lihovin ve Venezuele seskupeny do jedné organizace s názvem Licorerias Unitas SA. Iniciativou společnosti Seagrams, která do roku 1992 vlastnila 51 % nového subjektu. Po sérii fúzí a akvizic zahrnujících společnosti Seagrams , Diageo a Pernod Richard bylo rozhodnuto prodat zařízení a místo toho se soustředit na komercializaci značky. Výsledkem byla skupina místních investorů, kteří koupili výrobní aktiva společnosti Licorerias Unitas SA a vytvořili Distilleries Unitas SA (DUSA) dne 22. srpna 2002.

Přestože je tato společnost relativně nová, tradice výroby kvalitního rumu ve Venezuele pomocí těchto zařízení není. Cukrová třtina se ve Venezuele pěstovala snad již v 16. století. Systematická výroba rumu ve Venezuele se datuje do roku 1896.

Web v roce 2009 Distilleries Unitas SA (DUSA) uvedl, že rum, který vyrábějí, je destilován z „medů získaných z cukrové třtiny“ a fermentované melasy. Kromě toho byly všechny destilační přístroje a destilační kotle vyrobeny z mědi. Web také jasně uvedl, že při výrobě jejich rumu se používají aromatické a aromatické přísady, jak potvrzuje toto prohlášení na webu:

„K výrobě rumů se používají pouze vysoce čisté destilované alkoholy a bohaté aroma a příchutě…“

Zajímavé je, že o několik let později již web DUSA nezmiňuje kotlíkové destilační nápoje ani žádné aromatické látky používané při výrobě jejich rumu. Pochybuji, že změnili svůj rum; pravděpodobněji se rozhodli, že méně informací o jejich výrobních metodách může být z dlouhodobého hlediska z marketingového hlediska moudřejší.

Pro pořádek, nemám žádné námitky proti používání dochucovadel v rumu, protože jde o tradici, která sahá až k samým počátkům destilace a výroby rumu. Ve skutečnosti je tato praxe uznávána v předpisech, které upravují to, co lze legálně nazvat rumem. Lihovinu je třeba posuzovat v láhvi a ve skle, spíše než předjímat jakékoli mylné představy o tom, jak by se měl rum vyrábět.

Během výrobního procesu v Diplomático se v závislosti na požadovaném výsledku používají různé metody destilace. Lehčí rumy jsou vyráběny pomocí kontinuální destilace v kolonových destilačních přístrojích, zatímco složitější rumy jsou vyráběny v kotlíkových destilačních přístrojích. Během zrání se také používá celá řada sudů – oblíbené jsou především sudy po Pedro Ximénez a oloroso po sherry.

Etiketa Diplomático Selección de Familia

Etiketa na lahvi je stejná, jako etiketa na tubě. Zobrazuje klasickou a známý obrázek Diplomatica doplněný názvem Selección de Familia což v překladu znamená  „výběr rodiny“ a odkazuje na jedinečnou povahu rodiny Ballesteros, která stojí za nezávislou značkou Diplomático, a na její vášeň pro řemeslo a umění výroby rumu.

Recenze Diplomático Selección de Familia

Diplomático Selección de Familia je směs rumů, které zrají až 12 let. Použité rumy zrály v sudech po bourbonu a americkém bílém dubu, stejně jako v sudech s kořením po sherry. Vybrané rumy e destilují z melasy a z 90 % z třtinového medu.

Na tento blend jsem se opravdu těšil a to obzvláště pak po předchozí ochutnávce Diplomático Reserva Exclusiva. Tento rum se prodává v síle 43% alkoholu namísto klasických 40%.

Barva

Čirá jantarová barva

I když by láhev napovídala k možná tmavší barvě, tak Diplomático Selección de Familia má čirou jantarovou barvu.

Vůně

Vůně napovídá, že se jedná o velice lehký ovocný rum. V rumu cítím vanilku doplněnou lehkou dřevitostí s tóny ovoce a v pozadí i trošku kyselosti. Rum po odležení a provzdušnění celkově zjemní a k ovoci se přidá i koření. Rozhodně zajímavá kombinace, které stojí za vyzkoušení.

Chuť

Chuť je poměrně vyvážená, sladkost zůstává decentní a raději přenechá místo dřevu potaženému karamelem. Vanilka o sobě také dává slyšet. Selección de Familia je sušší, kořeněnější a ještě komplexnější rum než Diplomatico Reserva Exclusiva a při 43 % alkoholu má intenzivní chuť, přičemž si zachovává typickou jemnost Diplomatico.

Koupit Diplomático Selección de Familia

Tento rum mi přijde daleko zajímavější, než již zmiňovaná Reserva Exclusiva. Může za to především stáří rumu a i vyšší obsah alkoholu.

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *