Dnešní rum recenze je o Mount Gay XO (MGXO). Není to tak dávno, kdy jsme měli možnost ochutnat Mount Gay Black Barrel a dnes tu máme další rum od značky Mount Gay.

Vše o Mount Gay

Mount Gay, jeden z výrobců rumu na Barbadosu a pravděpodobně nejstarší běžící lihovar na světě, nedávno aktualizoval svůj základní sortiment. MG Eclipse, MG XO a MG Black Barrel všechny dostaly moderní nový vzhled, přičemž poslední dva mají své receptury vylepšené docela novým Mount Gay Master Blenderem – Trudiann Branker. Prvním počinem Trudianna jako nového Master Blendera bylo vydání rumu Mount Gay Pot Still, který ocenilo mnoho rumových nadšenců včetně mě.

Po tom to vypadá, že Trudiann neztrácela čas s vydáním nové směsi Mount Gay Black Barrel Double Cask Blend a Mount Gay XO Triple Cask Blend. Oběma se zvedly ceny, protože se předpokládá, že nové směsi jsou vylepšením těch starých a zároveň je nahrazují.

Palírna míchá destiláty vycházející z jejich měděného kávového destilátu a měděného dvojitého hrnce, aby vytvořila tyto rumy. Pro svou destilaci používají uzavřenou fermentaci a pro destilaci v kotlíku fermentaci pod širým nebem, aby dodali více chuti. Na webových stránkách uvádí, že hlavní sudy používané při zrání jejich rumů jsou ex-Bourbonex-Cognac a bývalé americká whisky.

Etiketa Mount Gay XO

Etiketa MGXO je opticky rozdělena na dvě části. Stejně tak tomu bylo u Black Barrel. Marketingově zdůrazněná horní část s rokem 1703 doprovázená (druhou částí) velkým nápisem XO s mapou Barbadosu.

Recenze Mount Gay XO

Mount Gay nedávno přebalil celou svou základní řadu a změnil (nebo upgradoval, chcete-li) směsi pro jejich Black Barrel (to je uvedeno zde ) a XO. To vše je dílem nového Master Blendera – Trudiann Branker.

Nový vzhled je docela moderní s Barbadosem v pozadí a přesně vystihuje umístění palírny na severu ostrova ve farnosti St. Lucy. Jsou tam nějaké informace týkající se použitých sudů spolu s několika degustačními poznámkami, podpisem Trudiann.

Je to rum na bázi melasy, destilovaný v koloně a v kotli (s vyšším poměrem kotlíkových destilátů než kterýkoli jiný v základní řadě) a zraje, jak název napovídá, ve 3 různých sudech: ex-Bourbon, ex-American Whisky (žádné podrobnosti o typu whisky) a v sudu po bývalém koňaku. Stáří rumů ze směsi se pohybuje od 5 do 17 let, všechny zrající na Barbadosu. Lahvováno na 43% ABV bez jakýchkoli sladidel.

Barva

Tmavě hnědá s oranžovým odstínem

Ve skle se prezentuje jako sytá tmavě hnědá s oranžovým odstínem.

Vůně

U Mount Gay XO mě na první dobrou uchvátila výrazná vůně kokosového aroma. Ve vůni je příjemný ovocný tón, stejně jako kokos – vůně rumu a rozinek.

Je zde docela znát množstvím dubu, sladkého bourbonu a vanilky. Tóny hořké čokolády umocňují bohatší profil. Mount Gay XO Triple Cask Blend má jako všechny dobré dobře vyzrálé barbadoské rumy – pro mě opravdu příjemnou, dobře vyváženou vůni.

Chuť

Chuťově je rum poněkud suchý s důrazem na chuť dubu. To vše je doplněno výraznou chutí kokosu, jak už napovídala vůně, doprovázena chutí hořké čokolády a vanilky. Místy cítím i karamelky. Při druhém ochutnání lze cítit na jazyku lehce kouřovou chuť doprovázenou zázvorem a kořením. Pod tím vším se skrývá lehce medová sladkost, která přenáší rum do jeho dlouhého a úderného závěru.

Mount Gay XO je docela působivý, musím říct. Osobně mi chutná více, než Mount Gay Black Barrel.

Koupit Mount Gay XO

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *