Dnešní recenze bude zaměřená na velice známý a oblíbený rum Diplomático Reserva Exclusiva. Tento rum máme díky miniaturám alkoholu, takže omluvte fotky menších rozměrů.

Vše o Diplomático

Na konci 50. let byly hlavní společnosti zabývající se výrobou a distribucí alkoholických lihovin ve Venezuele seskupeny do jedné organizace s názvem Licorerias Unitas SA. Iniciativou společnosti Seagrams, která do roku 1992 vlastnila 51 % nového subjektu. Po sérii fúzí a akvizic zahrnujících společnosti Seagrams , Diageo a Pernod Richard bylo rozhodnuto prodat zařízení a místo toho se soustředit na komercializaci značky. Výsledkem byla skupina místních investorů, kteří koupili výrobní aktiva společnosti Licorerias Unitas SA a vytvořili Distilleries Unitas SA (DUSA) dne 22. srpna 2002.

Přestože je tato společnost relativně nová, tradice výroby kvalitního rumu ve Venezuele pomocí těchto zařízení není. Cukrová třtina se ve Venezuele pěstovala snad již v 16. století. Systematická výroba rumu ve Venezuele se datuje do roku 1896.

Web v roce 2009 Distilleries Unitas SA (DUSA) uvedl, že rum, který vyrábějí, je destilován z „medů získaných z cukrové třtiny“ a fermentované melasy. Kromě toho byly všechny destilační přístroje a destilační kotle vyrobeny z mědi. Web také jasně uvedl, že při výrobě jejich rumu se používají aromatické a aromatické přísady, jak potvrzuje toto prohlášení na webu:

„K výrobě rumů se používají pouze vysoce čisté destilované alkoholy a bohaté aroma a příchutě…“

Zajímavé je, že o několik let později již web DUSA nezmiňuje kotlíkové destilační nápoje ani žádné aromatické látky používané při výrobě jejich rumu. Pochybuji, že změnili svůj rum; pravděpodobněji se rozhodli, že méně informací o jejich výrobních metodách může být z dlouhodobého hlediska z marketingového hlediska moudřejší.

Pro pořádek, nemám žádné námitky proti používání dochucovadel v rumu, protože jde o tradici, která sahá až k samým počátkům destilace a výroby rumu. Ve skutečnosti je tato praxe uznávána v předpisech, které upravují to, co lze legálně nazvat rumem. Lihovinu je třeba posuzovat v láhvi a ve skle, spíše než předjímat jakékoli mylné představy o tom, jak by se měl rum vyrábět.

Etiketa Diplomático Reserva Exclusiva

Etiketa rumu Diplomático Reserve Exclusiva vypadá jako poštovní známka, to napadne snad každého při prvním pohledu na ní.

Recenze Diplomático Reserva Exclusiva

Diplomático Reserva Exclusiva je popisován jako prémiový rum vyráběný jak ze sloupcových neperlivých rumů, tak z pot still rumu. Ve směsi jsou rumy zrající až 12 let. Kombinace tropického zrání, sériové výroby a těch bohatých vůní a chutí, které jsem zmínil výše, dává vynikající rum, který je již dlouho jedním z mých oblíbených a na eshopech jeden z nejprodávanějších. A navíc za super cenu.

Tento skvělý rum byl oceněn zlatou medailí na mezinárodní soutěži degustací lihovin z cukrové třtiny v Ybor City.

  • Obsah alkoholu: 40%
  • Země: Venezuela

Barva

Tmavá jantarová barva

Když rum nakloním a zatočím, na stěnách sklenice se objeví příjemný měkký olej, což naznačuje, že rum by měl mít také dlouhý závěr. Měděně zlatá barva – čirá bez zamlžování nebo plovoucích usazenin.

Vůně

 Vůně vycházející ze sklenice jsou bohaté a luxusní. Je zde výrazný náznak karamelu s pěknými akcenty skořice, nového koření, muškátového oříšku a vlašských ořechů. Dubový tlak ze zrání v sudu leží vedle ostatních vůní. 

Chuť

Když ochutnám rum, všechny vůně a pachy z nosu pronikají do úst. Je tam pěkná oříšková vůně (vlašské a lískové ořechy), trochu sladkého karamelu a velmi lahodné koření na pečení (vanilka, skořice, muškátový oříšek a hnědý cukr). Jak sklenice dýchá, bohatost rumu roste a já ochutnám ještě více hnědého cukru a skořice s máslem. Moje hrdlo je potažené karamelem, kakaem a ořechovou chutí vlašských ořechů. Je tam několik příjemných náznaků mentolu a ustupujícího pečícího koření, které přetrvávají.

Opět zjišťuji, že bych si přál, aby dub měl pevnější tlak. Tyto sladké rumy mi chutnají a dle prodejů u různých obchodů asi nejsem jediný. Je sladší než většina rumů ve své kategorii; ale zdá se, že tento sladký chuťový profil většině lidí padne do oka.

Koupit Diplomático Reserva Exclusiva

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *