Doorly’s 14Y je další rum od Doorly’s na který se v recenzi podíváme. Nedávno jsem psal o Doorly’s XO, takže jsem moc zvědavý na srovnání.

Doorly’s 14Y věnoval eshop DramRoom.cz

Vzorek Doorly’s 14Y věnovali kluci z DramRoom.cz (www.dramroom.cz), díky!

DramRoom.cz je eshop, který se specializuje na miniatury alkoholu. V jejich nabídce naleznete rumy, whisky a giny. Je to první e-shop s degustačními vzorky v ČR, který razí jednoduchou filozofii a to, že dělají prémiové destiláty dostupnější. A pokud se bavíme o opravdu prémiových, tak v jejich nabídce naleznete například Appleton Estate 1984, Appleton Estate 2003 a nebo Diplomatico Single Vintage 2005.

Kompletní nabídku vzorků naleznete u nich na webu. Pokud Vás zajímá něco o DramRoom.cz a o tom, jak startovali svoji kampaň na HitHit, tak se podívejte ještě na toto video:

Vše o Doorly’s

Společnost Doorly’s byla založena ve 20. letech 20. století a byl prvním rumem, který byl kdy exportován z Barbadosu. V roce 1993 společnost převzala společnost RL Seale (rodinný podnik stojící za Foursquare Distillery ), který i po 100 letech pokračuje ve výrobě úžasných rumů pod názvem Doorly Základní řadu Doorly’s tvoří: Doorly’s 3-Year-Old , Doorly’s 5-Year-Old , Doorly’s 8-Year-Old , Doorly’s 12-Year-Old , nové Doorly’s 14-Year-Old a Doorly’s X.

Doorly’s 14Y byl vydaný v roce 2019 a rozšiřuje základní řadu Doorly’s o další zajímavý kousek.

Tolik z historie, pojďme pít 🙂

Etiketa Doorly’s 14Y

Etiketu Doorly’s 14Y mám u sebe takovou, kterou poskytuje Dramroom. Už jsem ji jednou popisoval, takže se k tomu už vracet nebudu. Níže přikládám i vzhled originální etikety Doorly’s 14Y.

Recenze Doorly’s 14Y

Tento rum je směs destilovaných rumů Pot still, tak i Column still metodou (kotlíková a kolonová metoda), z nichž některé zrály čtrnáct let v sudech z amerického bílého dubu po americkém bourbonu a další část zrála stejně dlouho v sudech z bývalé madeiry (fortifikované víno).

Je důležité poznamenat, že údaje o věku v karibských rumech nejsou tak jednoznačné, jako v jiných oblastech produkujících lihoviny, protože marketing kalí vody a oklamává pijáky, aby si mysleli, že název značky s číslem odkazuje na věk lihoviny. Barbados je jednou z mála zemí produkujících rum s přísnými pokyny a Richard Seale ( Master-Blender a Master-Distiller Foursquare Distillery ) je neochvějným zastáncem transparentnosti. 

Takže, buďte si jisti, že „Aged 14 Years“ napsaný na etiketě znamená, že každá složka směsi zrála čtrnáct let. Rum je lahvován v síle 48% alkoholu.

Rum Doorly’s 14Y je bez přísad, kromě trochy karamelové barvy pro „obnovení přirozené barvy ze sudu ztracené ředěním při stáčení“ – jak uvádí mj. i originální etiketa. Takže za mě další super krok ke transparentnosti. Stejně, jako u všech ostatních produktů Foursquare Distillery nebyl do rumu přidán žádný další cukr nebo sladidlo.

Barva

Rum má ve skleničce krásnou červeno hnědou barvu. Jak jsem si uvedli výše, tak za to může barvivo – karamel, které bylo do rumu přidáno.

Vůně

Musím uznat, že i když je rum lahvován na 48% alkoholu, tak ve vůni to není nikterak znatelné. Ve vůni se projevuje nejvýrazněji koření a to zázvor, který je doplněný vůní karamelu, rozinek a třešní. Spolu s vůní tropického ovoce nabízí zajímavé a různorodé vůně. Rum budí dojem nasládlé chuti – vliv sudu po madeiře. Vliv sudu, toho dubového, je znát i ve vůni tohoto rumu.

Koupit Doorly’s 14Y

Chuť

Vliv dubu je znatelný i v chuti. Rum není tak sladký, jak se na první dojem zdálo. Za mě je vlastně poměrně hořký s příměsí dřeva, třešní, karamelu. V chuti už je 48% alkoholu znatelnější, než ve vůni. Doorly’s 14Y má zajímavý závěr, který je zapříčiněn jak % alkoholu, tak i vlivem zázvoru.

Hodnocení Doorly’s 14Y

Hodnocení rumu Doorly’s 14Y podle aplikace Rum-X

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *