V dnešní recenzi se podíváme na desetiletý rum Don Papa 10y. Od Don Papa jsme tu měli už Masskara a 7y a dnes tento tmavý rum. Don Papa je u nás poslední dobou velice populární. Pokud se o Don Papa chcete dozvědět víc, tak se podívejte na Facebook skupinu: Don Papa fanclub CZ/SK.

Vše o Don Papa

Don Papa Rum založil v roce 2011 Stephen Carroll , bývalý výkonný ředitel Remy Cointreau, po návštěvě hlavního města cukru Negros na Filipínách .

Rum se destiluje v úrodných úpatí Mt. Kanlaon, což je oblast, kde se produkuje nejlepší cukrová třtina, ze které se produkuje bohatá, sladká melasa.

Don Papa je inspirován charismatickým vůdcem Dionisio Magbuelasem, populárněji známým jako Papa Isio, léčitelem, šamanem, věštcem, rebelem a vůdcem šamanů, známým svým vlivem ve filipínské revoluci v 19. století  .

Palírna zůstává nezveřejněna, ale na míchání dohlíží master blender z Ginebra San Miguel.

Don Papa má sladší profil. Filipínský elixír je stáčen do zakázkové, oceněné, nápadité lahvičky inspirované kolonialismem. 

Etiketa Don Papa 10y

Etiketa je stejně jako tuba zbarvena do černo-bílé barvy. Její rozměry zasahují téměř po celou lahev. Opět nelze vytknout jediné slovu u této grafiky, která byla použita. Rozhodně osloví hned na první dojem.

Recenze Don Papa 10y

Jedná se o směs rumů vyrobených z melasy a zrající 10 let v sudech po bourbonu z amerického dubu. Někde jsem dokonce četl, že rum nazývají Don Papa 7y 2.0 protože je „stejný“, jako 7y ale zraje o 3 roky déle.
Rum je lahvován v síle 43% namísto klasických 40% od Don Papa. Na několika místech se objevila informace, že se jedná o limitovanou edici, ale nikde jsme se nedočetl, jak moc limitovaná je 🙂 Don Papa 10y je prodáván v černo-bílé tubě, která navozuje pocit elegantnosti tohoto rumu. Samotná lahev je rovněž v této barevné kombinaci.
Jedná se o umělecké dílo. Na poličce mezi ostatními lahvemi vypadá fakt dobře. Lahev uzavírá korkované víčko. Teď ale k obsahu lahve.

Barva

Tmavě hnědá

Ve sklenici je Don Papa 10y tmavě hnědý až černý rum. Hodně zajímavá barva, když vezmeme v úvahu, že se jedná pouze o 10 let starý rum. Pracovně mu říkám tekutý asfalt.

Vůně

Na vůni je potřeba opatrně. Velmi silná vanilková vůně doplněná sladkou žvýkačkou by vás mohla omámit hned na začátku a ostatní vůně byste nemuseli na první dobrou poznat. Rum jsem nechal chvilku odpočinout a je v něm cítit i trochu dřeva, citrusů a lékořice. Úplně mi to docvaklo, když jsem viděl tu barvu a poté zacítil lékořici. Ač nevěřím tomu, že se jedná o přírodní barvu a že bylo použito něco na obarvení – tipuju karamel, tak je to zajímavá kombinace barvy a vůně.

Chuť

Chuťově je rum hodně sladký s chutí citrusů v pozadí. Lékořice se projevuje i v chuti, ale 43% alkoholu udělají svoje. Rum je poněkud štiplavý a je to pro mě překvapením po té vůni.

Koupit Don Papa 10y

Od Don Papa bych raději volil jeho mladšího bratra (Don Papa 7y), nebo nějakou alternativu v podobě Masskara, Baroko nebo dalších. Nicméně, pro každého fanouška této značky, je povinnost ochutnat tento rum. Je to složitější rum od základní verze (7y) s větším obsahem alkoholu 40% vs 43%. Asi se k němu ještě vrátím a recenzi případně doplním.

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *