V dnešní recenzi se podíváme na další kousek z Panamy a tím je Sérum Ancon 10y. Překvapí Vás nejen chutí, ale i samotnou lahví, no však uvidíte. Mám tu k recenzi kromě Ancon 10y ještě Sérum Elixir a Sérum Corgas Gran Reserva. Tak uvidíme, jak velký rozdíl mezi nimi bude.

Sérum Ancon 10y k recenzi poskytl eshop AlkoholClub.cz

alkoholklub.cz logo

Kromě toho, že na AlkoholClub.cz naleznete oblíbené a i méně známé rumy, tak v nabídce naleznete samozřejmě i whisky, vína, pálenky a spoustu dalšího.

Zajímavostí je, že společnost poskytuje i degustace alkoholu na míru.

Degustace alkoholu na míru

Rádi by jste uspořádali u vás ve firmě, na Vaší svatbě či na narozeninách zábavně naučnou degustaci kvalitních rumů, whisky, koňaků, ginu, vína, šampaňského či dalšího alkoholu? Kontaktujte je.

Dle zájmu zajistí tématicky zaměřenou ochutnávku či ochutnávku formou kvízu.
Drží se hesla 1000 lidí = 1000 chutí, proto sestavují degustace na míru dle přání a představ jejich zákazníku. Více informací na odkazu zde.

Teď už se pojďme podívat na recenzi.

Vše o Sérum

Sérum je prémiová, světově oceňovaná značka rumů vyráběných a zrávajících v Panamě. Značka byla vytvořena v roce 2018 a byla inspirována velkolepou stavbou Panamského průplavu a ochotnou připomínat jeho hrdiny a příběhy každou lahví, protože pevně věří, že některá jména nebudou zapomenuta.

Panamský průplav je jedním z divů moderního světa, který spojuje Atlantický a Tichý oceán. Rozdělením amerického kontinentu na dvě části ušetří Panamský průplav tisíce mil a životů a svět je „menší“ a plavby bezpečnější. Myšlenka na propojení Atlantského a Tichého oceánu pochází z 16. století, ale skutečná stavba se zrodila v letech 1880 – 1914 v bolestech a s mnoha oběťmi. Panamský průplav můžeme právem považovat za výjimečné mistrovské dílo lidské práce.

„Myšlenka na propojení Atlantského a Tichého oceánu pochází z 16. století, ale skutečná stavba se zrodila v letech 1880 – 1914 v bolestech a s mnoha oběťmi“

Metoda výroby rumů

Vše začíná třtinovým panenským medem získaným z lokálně pěstované třtiny. Čerstvě vymačkaná třtinová šťáva se pomalu vaří, aby se odpařila voda, dokud nedosáhne konzistence „tmavého medu“. Tuto metodu používají k zachování více aroma a chutí v jejich budoucím rumu, než v tradičních melasových rumech. Po jednoduché, ale precizní kolonové destilaci dají robustní a přesto lehkou tekutinu, do pečlivě vybraných ex-bourbonových sudů pro dlouhé a pomalé zrání.

Tolik o společnosti, která vyrábí tento rum a teď si pojďte přečíst samotnou recenzi.

Recenze Sérum Ancon 10y

Sérum Ancon 10y je výjimečná směs rumů zrající celých 10 let v sudech po bourbonu.

Rum nese jméno po SS Ancon, což bylo úplně první plavidlo, které oficiálně proplouvalo Panamským průplavem. Toto nákladní a osobní plavidlo bylo při stavbě velmi nápomocné a bylo poctěno otevřením této unikátní vodní cesty.

Rum je elegantní, hladký, ale má živý charakter. Je lahvován na 40% alkoholu a lahev má klasických 700ml.

Láhev Sérum Ancon 10y

Jak jsem psal už několikrát, tak za mě i lahev má velký vliv na to, jestli si někdo lahev v obchodě koupí nebo ne. Typickým příkladem toho byl Plantation XO, který je prostě krásný.

serum lahev

Láhev je krásně černá, baculatá a doplněna etiketou ve tvaru poštovní známky ve stříbrné barvě. Za mě velice povedená věc.

Nová láhev na rumu Sérum byla navržena a vyvinuta v úzké spolupráci se známým českým studiem Mikovec Design.

Láhev ve tvaru tradičních sudů na rum a zdobená reliéfem připomínajícím začátek a konec výstavby Panamského průplavu je spíše designovým mistrovským dílem než pouhým obalem. Jejich úsilí bylo oceněno na mezinárodní soutěži Spirits Business v Londýně 2020, kde jejich kouzelná láhev získala zlatou medaili.

Barva

Sérum Ancon 10y

Barva rumu je krásná tmavší medová.

Vůně

Ve vůni cítím bohaté aroma vanilky a sušeného ovoce. Tuto vůni krásně doplňuje příchuť ořechů. Tyto vůně v závěru doplňuje charakteristická vůně spáleného dubu. Ve vůni není téměř cítit alkohol.

Koupit Sérum Ancon 10y

Chuť

Čekal jsem, že by podle vůně a podle toho, co jsem se o rumu dočetl, že by mohl patřit mezi ty sladší rumy a stalo se tomu tak. Nicméně není tak moc sladký, je spíše lehce nasládlý. Podle mého za to může chuť rozinek a sušeného ovoce (asi fíky?), která je celkově sladká. V chuti je rovněž cítit přívlastek karamelu a pomerančů.

Úplně v pohodě se dá popíjet samotný, ale samozřejmě si jej dovedu představit v některých míchaných drincích. Dovedu si ho představit i na poličce, protože ta lahev je opravdu parádní a vedle zbylých lahví od Sérum budí velice koukatelnou podívanou.

Hodnocení Sérum Ancon 10y

Hodnocení rumu Sérum Ancon 10y podle aplikace Rum-X

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *