V dnešní recenzi porovnáme jednu z předchozích lahví Terra Verde XO a dnešní Terra Verde Cask Strenght XO 6y od A Clean Spirit.

Terra Verde Cask Strenght XO 6y k recenzi věnoval eshop Alkohol.cz

Láhev jsem získal od internetového obchodu www.alkohol.cz

Alkohol.cz je internetový obchod s alkoholem. Obchod se může pochlubit širokým sortimentem zboží, kamennou prodejnou v Praze, možností vytvoření vlastní etikety či gravírováním lahví. V nabídce nechybí prémiový alkohol, limitované edice, degustační sady a spousta doplňkového zboží. Podívat se můžete i na naší recenzi na Alkohol.cz

Vše o Terra Verde

Terra Verde znamená v překladu „zelená země“. Stejně jako ostatní produkty A Clean Spirit vychází z filozofie společnosti o udržitelné výrobě.

Od třtiny po rum

Terra Verde se vyrábí z čisté šťávy z cukrové třtiny. Cukrová třtina, která lihovar obklopuje, se poté lisuje a šťáva se používá k výrobě rumu. Terra Verde není rum na bázi melasy. Konečný produkt je destilován kolonovou metodou a následně zraje v sudech po bourbonu po dobu až 6 let.

Kde se vyrábí Terra Verde?

Terra Verde se vyrábí v Dominikánské republice poblíž městečka San Pedro de Macoris.
Lihovar je jedním z nejudržitelnějších na světě, mimo jiné tím, že je soběstačný
v oblasti zelené energie a znovu využívá biomasu z výroby k použití jako přírodní hnojiva.

Veškerý oxid uhličitý, který se uvolní při procesu kvašení, palírna shromažďuje v tlakových nádržích a poté využije k výrobě sodovky. Vinassa (zbytková kapalina z destilace) se rozprašuje na pole jako přírodní hnojivo a biomasa se používá jako palivo při destilaci. Palírna je tak v mnoha ohledech nejen šetrná k životnímu prostředí, ale také soběstačná, co se provozu týče.

Zdroj od dovozce: Fenixdrinks.cz

Produktová řada obsahuje dva rumy. Jeden, který je naředěn na 40% alkoholu a druhý, který se lahvuje v sudové síle 54% a ten druhý bude součástí dnešní recenze. Na 40% verzi jsem psal recenzi tady.

Terra Verde rumy

Na recenzi jsem dostal oba, ale nejprve jsem ochutnal 40% Terra Verde a dnes Terra Verde Cask Strenght XO 6y.

Recenze Terra Verde Cask Strenght XO 6y

Na začátek je nutno podotknout, že A Clean Spirit to berou se svojí udržitelností a šetrností k přírodě opravdu vážně. Láhve jsou vyrobené ze 100% recyklovaného skla (proto také mají takovou barvu). Etiketa je samozřejmě vyrobena z recyklovaného papíru a korek se vyrábí ekologičtější metodou bez použití lepidla.

Terra Verde Cask Strenght po destilaci zraje v Dominikánské republice, v sudech po bourbonu stráví 6 let. Poté se neředěný lahvuje v plné síle, která je 54,5% alkoholu. Předchozí verze, jak jsem psal výše se lahvuje v síle 40%.

Terra Verde je uveden na svět, aby potěšil a rozmazloval smysly každého, kdo oceňuje sladší rum, který je stále plný charakteru, hloubky a chuti.

Korek rumu

Na první pohled je vidět, že se jedná o jinačí korek, než jsme u rumů zvyklí.

Tolik k obecným informacím a jdeme ochutnávat!

Co znamená u rumu XO?

Nevíte, co znamená označení XO u rumů? Jedná se o zkratku slov „Extra Old“. Na toto téma jsme si připravili náš článek: Co znamená označení XO u rumů?

Barva

Zrání rumu v sudech po bourbounu se promítlo i do barvy. Vzhledem k tomu, že je neředěný, tak jeho barva je tmavší, než v předchozí 40% verzi.

Vůně

Vzhledem k silnější povaze doporučuji nechat rum chvilku odpočinout, aby se alkohol trošku vypařil a vůně se projevily více. Rum je cítit docela sladce a tuto vůni doplňuje lehká vůně alkoholu spolu s karamelem a cukrem (cukrová třtina). Oproti 40% verzi mi ty vůně přijdou plnější a výraznější. Po delším odpočinutí jsou více znát.

Chuť

Opět doporučuji, aby rum chvilku ve skleničce odpočinul. Alkohol v rumu zásadně ovlivňuje jak vůni, tak chuť rumu. Silnější verze je ještě sladší, než původní verze, obsah cukru je totiž 87,75 g/l. Tento rum tedy ocení především milovníci sladkých a silných rumů. Chuť je poměrně jemná a sladká. Po pár chvílích se projeví chutě hořké čokolády, která vytváří v ústech takový kontrast mezi sladkostí a hořkostí.

Rum, i když je silnější, než většina běžně dostupných rumů, je opravdu sladký a tóny pomerančů a karamelu se krásně linou ústy. Je opravdu dobrý a původně jsem si myslel, že mi bude více chutnat jeho „naředěná“ 40% verze, ale postupem času jsem zjistil, že silnější, neředěné rumy mají vůně a chutě mnohem lepší a plnější, než rumy naředěné na 40%

Osobně se více těším na verzi s 54% alkoholu, ale tohle je taky parádní rum za super cenu. Dá se pořídit už za cenu 1 139 Kč.

Koupit Terra Verde Cask Strenght XO 6y

Osobně mám moc rád rumy od A Clean Spirit, takže pokud hledáte pohodový silnější sladký rum, který je plný chuti a se skvělou vůní, tak Terra Verde Cask Strenght XO 6y doporučuji. Rozhodně patří mezi nejlepší rumy do 2 000 kč.

Porovnání Terra Verde XO 40% a Terra Verde Cask Strenght XO 54%

Terra Verde 40%

  • Název: Terra Verde XO 40%
  • Obsah alkoholu: 40%
  • Obsah cukru: 65 g/l
  • Vůně: sladkost, cukrová třtina a karamel
  • Chuť: tóny hořké čokolády, karamelizovaného cukru a pomerančové kůry

Terra Verde 54%

  • Název: Terra Verde Cask Strenght XO 54%
  • Obsah alkoholu: 54%
  • Obsah cukru: 87,75 g/l
  • Vůně: Lehce alkohol a plnější sladké tóny, cukrová třtina, karamel
  • Chuť: plnější a výraznější tóny hořké čokolády, karamelizovaného cukru a pomerančové kůry

Závěr

Pokud hledáte (pro mě) slabší rum, který je poměrně sladký a dobrý, tak doporučuji ochutnat Terra Verde XO 40%, ale pokud hledáte silnější a plnější rum, tak raději zvolte Terra Verde Cask Strenght XO 54%. Mě osobně více chutnala silnější a plnější verze tohoto rumu 🙂

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *