V dnešní recenzi se podíváme na rum Heffron a to konkrétně na Heffron Original 5y, který má na svědomí Palírna u Zeleného Stromu. Tento rum patří mezi levné rumy, ale vzhledem k původu si zaslouží recenzi.

Vše o značce Heffron

Heffron vznikl na počest všech československých legionářů, kteří v první světové válce projevili neuvěřitelnou statečnost a odhodlání v boji za spravedlnost a svobodu Československa, jsme vyrobili rum Heffron. Je založen na vysoce kvalitním pětiletém rumu z Panamy, který odkazuje na dlouhou cestu legionářů zpět do jejich vlasti přes Tichý a Atlantický oceán a která vedla i přes tuto středoamerickou zemi. Tento rum má hedvábnou strukturu, příjemně jemnou, lehce sladkou, ale výraznou chuť s nádechem vanilky, karamelu a dřevitý tón daný dlouhým zráním v sudech.

Jak a kde se vyrábí Heffron?

Počátek výroby rumů Heffron sahá až do Panamské destilérie v Las Cabras de Pesé. Tato destilérie má s výrobou rumů má více než 50 letou zkušenost.

Výběr surovin

Celý výrobní proces začíná pečlivým výběrem kvalitní cukrové třtiny pro získání melasy. Sacharidy obsažené v melase se za působení kvasinek v procesu fermentace přeměňují na alkohol a oxid uhličitý. Samotná fermentace je exotermický proces (uvolňuje teplo), proto musí být fermentační nádrže ochlazovány vodou. Udržuje se konstantní teplota kvašení 32 °C a hodnota pH mezi 4,0–4,5.

Destilace a zrání

Po ukončení procesu fermentace je dalším stupněm výroby destilace. Pro výrobu rumu Heffron se používá kontinuální destilace, někdy také nazývána sloupcová. Pro výrobu rumů je tato metoda nejrozšířenější. Panamská destilerie disponuje kolonou obrovských rozměrů. Obsahuje několik desítek destilačních destiček, destilace je tak vícestupňová, díky čemuž je mladý rum Heffron velmi čistý, ale přitom si zachová spoustu nositelů chutí z cukrové třtiny.

Heffron Original zraje v sudech z amerického bílého dubu po dobu 5 let. Každá jeho kapka je v sudu po tuto dobu. V průběhu zrání nedochází k mísení rumů různého stáří, jak je to běžné u některých jiných rumů. Rum Heffron Heritage 5YO zraje ve výběrových sudech, ve kterých dříve dozrával bourbon. I u této varianty je doba zrání 5 let. Tyto sudy mají jiné vlastnosti pro zrání a výslednému rumu propůjčují zcela jiný chuťový charakter.

Jedinečné chuťové vlastnosti získává rum Heffron 10YO díky pečlivé práci zkušených blendmasterů. A právě jimi mistrně vybraný blend desetiletých rumů, které zrály v sudech po sherry, bourbonu a koňaku, výslednému produktu dodává bohatou paletu chutí a vůní, které lze vychutnávat v každé sklence Heffronu 10YO. V průběhu zrání dochází v sudech k extrakci jejich složek, jako jsou třísloviny, vápenaté soli a barviva, stejně jako quercetin, které propůjčují výslednému liquidu specifické chuťové a aromatické vlastnosti. Každý sud je jiný. Jeho vlastnosti ovlivňuje to, zda je nově vyrobený, nebo zda v něm předtím zrál jiný ušlechtilý destilát. Jsme hrdí na to, že se na výrobě rumu Heffron podílejí jedni z nejzkušenějších blendmasterů světa, kteří dokáží rumu vtisknout to nejlepší, co mu sudy mohou dát.

rum heffron

Stáčení

Z Panamy se k nám rum dováží přímo v dubových sudech v sudové síle 74 % alk. Před stáčením u nás rum dále dozrává. Podmínky prostějovského sklepení se významně liší od podnebí Panamy. Sudy tak dodají rumu takové vlastnosti, které by v Panamě nikdy nezískal. Při stáčení rum získává požadovanou sílu 38 %, resp. 40 %, při které nejlépe vyniknou jeho chuťové vlastnosti.

Etiketa Heffron Original 5y

Etiketa ve stylu známky na dopisy, která obsahuje všechny informace o rumu Heffron.

Recenze Heffron Original 5y

Na počest všech československých legionářů, kteří prokázali neuvěřitelnou statečnost a odhodlání v boji za svobodu a spravedlnost jsme vyrobili speciální produkt – Heffron Original. Je pojmenován podle poslední lodi, která vezla legionáře z Vladivostoku přes Panamu až do Evropy. Jeho základem je kvalitní panamský rum, který odkazuje na dlouhé putování československých legionářů přes Tichý a Atlantský oceán a právě i tuto středoamerickou zemi.

Barva

barva rumu Heffron

Barva je tmavší, než by člověk u pětiletého rumu předpokládal. Je to tím, že je rum Heffron dobarven karamelem, aby měl konstantní barvu.

Vůně

Ve vůni kromě alkoholu cítím tóny citrusů a karamelu. I když se jedná o rum, který má jen 38% alkoholu, tak ten alkohol je z něj poměrně dlouho cítit. Po odpočinutí se ale naplno projeví tóny karamelu a citrusů.

Chuť

V chuti nechybí tóny dřeva, jak rum zrál. Tuto chuť doplňují lehké vanilkové tóny, které se mísí s tóny karamelu a citrusů. I když je to jen pětiletý rum, tak se dá pít. Dovedu si jej představit třeba do perníčků a nebo koly. Samotný mě moc neoslovil, ale svoje příznivce si určitě najde. Je to levný rum.

Investiční rum Heffron?

Ano čtete správně. Existuje i investiční rum Heffron. Podívejte se třeba na Alkobazar.cz a naleznete limitované sběratelské edice. Aktuální edice je k 80. výročí operace ANTHROPOID.

Informace, recenze a hodnocení Heffron Original 5y

Pokud vezmeme v úvahu to, že se jedná o pětiletý rum a za jakou cenu se prodává, tak věřím, že si své místo mezi milovníky rumu může najít. Může se jednat o pěkný odrazový můstek při degustaci rumů a vstupu do rumového světa. Rum Heffron ničím nepřekvapí, ale ničím neurazí.

Kde koupit Heffron Original 5y?

➡️ Alkohol.cz za 339 KčKOUPIT
❤️ VýrobcePalírna U Zeleného stromu
✅ DostupnostSkladem

Koupit Heffron Original 5y

Hodnocení Heffron Original 5y

Hodnocení rumu Heffron Original 5y podle aplikace Rum-X

TIP: Pokud si nejste jisti, zda můžete po požití alkoholu řídit, tak raději použijte alkohol tester.

časté dotazy týkající se rumu Heffron

1️⃣ Kdo vyrábí rum Heffron?

Rum Heffron je směs Panamských rumů a u nás jej má na svědomí Palírna U Zeleného stromu.

2️⃣ Jak se pije Heffron?

Rum Heffron můžete pít samotný, s kostkou ledu a nebo smíchaný v nějakém míchaném drinku.

3️⃣ Kde je Heffron v akci?

Pokud Vás zajímá, kde mají Heffron v akci, tak se podívejte na náš web Alkohol v akci.

4️⃣ Odkud je Heffron?

Rum Heffron pochází z Panamy, ale lahvuje se v ČR a konkrétně v Palírně U Zeleného stromu.

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *