Další rum, který bychom rádi představili je Appleton 12y a to hned ze dvou důvodů. Lahev kterou máme, tak už je skoro prázdná to za prvé a za druhé je to lahev, která má ještě starou etiketu.

Vše o Appleton

Vznik Appleton Estate se datuje k roku 1749. Nachází se v Nassau Valley na Jamajce. Údolí Nassau má zvláštní mírné mikroklima, které je ideální pro pěstování cukrové třtiny. Vodní zdroj vyvěrá z vápencové formace a poskytuje výjimečně měkkou čistou vodu, která se používá k výrobě rumů Appleton Estate. Appleton Estate je tedy nejstarší třtinovou plantáží na Jamajce. Destilace probíhá malosériově v měděných destilačních kotlích, rumy poté zrají v sudech z amerického bílého dubu, ve kterých byl předtím uložen bourbon.

Etiketa Appleton 12y

Stará etiketa, se kterou se dnes Appleton již neprodává. Na první pohled je vidět důraz na datum založení Aplleton Estate 1749 a zobrazení obrázku údolí Nassau.

Nová etiketa vypadá takto:

Recenze Appleton 12y Rare Blend

Rumy, které tvoří tuto směs, zrají minimálně 12 let. Rum získal zlatou medaili v roce 2008 na International Spirits Challenge.

  • Obsah alkoholu: 43%
  • Země: Jamajka

Barva

Tmavě měděná/bronzová barva

Rum ve sklenici má příjemnou tmavě měděno/bronzovou barvu a když se nakloní a zatočí, vidíme, že rum zanechal na vnitřní straně lehce zesílený film a z něj se pomalu uvolňuje množství malých až středně velké kapek zpět do rumu. Na fotce to není úplně dobře vidět.

Vůně

Narozdíl od rumů, o kterých jsme psali v předchozích recenzích, tak u Appleton 12y Rare Blend lze poměrně snadno cítit jeho „stáří“. Na první nádech je zde cítit karamelová směs s přívlastkem dubové vůně, cítit lze i pomerančovou kůru a marmeládu. Když jsem nechal rum uležet, všiml jsem si pevného dojmu dýmkového tabáku a náznaky mentolu. Hodně se projevila vůně koření – vanilky a skořice.

Chuť

Základem chuti, kterou Appleton 12y Rare Blend přináší, je pomerančová kůra s karamelem doplněná o typickou chuť tmavého cukru. I v chuti je znát stáří rumu a je z ní cítit dubový sud. Tyto chutě jsou doplněny skořicí a vanilkou. V chuti je cítit i alkohol, ale tato chuť se překlene do chuti hořké příchutě připomínající kávu a čokoládu a v závěru chuť vlašských ořechů, která v ústech zůstává.

Koupit Appleton 12y Rare Blend

Vzhledem k fotkám láhve, která je už téměř prázdná, můžete vidět, že mi rum opravdu chutná.

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *