Dnešní recenze bude jedna z těch zajímavějších. Dostal jsem od Alkohol.cz A.H. Riise Tasting Kit 2023 No.1, který je plný rumů od A.H. Riise a už v úvodu vám mohu prozradit, že je to pecka!

Od A.H. Riise mám na webu už dvě recenze:

A tenhle balíček obsahuje 9 různých degustačních vzorků.

Prohlédnout A.H. Riise Tasting Kit 2023 No.1

A.H. Riise Tasting Kit 2023 No.1 „Albert“

Tato sada, pojmenovaná po samotném Albertu Heinrichu Riise, je dokonalým úvodem do světa A.H. Riise. Obsahuje široký výběr 8 rumů ze série XO, série Danish Navy, Ultra Premium a Santos Dumont a 1 speciální překvapení. Degustační sada obsahuje odkazy na videa s milovníkem rumu Lars Code, který komentuje každou směs a sdílí některé z úžasných příběhů, které se za nimi skrývají. 

A.H.Riise Tasting Kit 2023 No.1 "Albert"

Obsahuje: 8 + 1 degustačních vzorků, degustační podtácky s degustačními poznámkami a 1 originální degustační sklenku A.H. Riise.

Obsah rumů v balení

Jak jsme psal výše, tak ke každému vzorku rumu je přiložen i podtácek s informacemi o daném rumu a odkaz na video.

Já jsem měl v balení i jeden podtácek navíc 🙂

Pojďme se tedy podívat na jednotlivé recenze.

A.H. Riise Royal Danish Navy 40%

A.H. Riise Royal Danish Navy 40% se míchá ručně a za studena. Do směsi nebyl přidán žádný karamel a ani barvivo. Je to směs několika rumů, z nichž některé jsou staré až 20 let. Je to rum vtvořený s respektem k námořním tradicím s použitím několika sudů k vytvoření této dokonalé směsi. Sudy vybrané pro tuto směs jsou z rumu na bázi melasy, který vzniká pomalou fermentací. Poté se destiluje na rum s 85% obsahem alkoholu. Toho je dosaženo tradiční metodou pot-still destilace, jejímž výsledkem je vysoký obsah esterů a silné aroma.

A.H. Riise Royal Danish Navy 40 %

Vůně

Ze skleničky je krásně cítit vůně lékořice a pomerančové kůry, kterou lehce doplňují tóny kokosu a ostřejšími tóny máty.

Chuť

Na to, že je to rum s obsahem 40% alkoholu, tak jeho chuť je výrazná. Převažuje chuť citrusů a lékořice a stejně jako ve vůni, se projevují chutě máty

Plnění „Royal Danish Navy“ má za cíl být věrné původním ingrediencím a metodám používaným v Apothecary Hall v Dánské Západní Indii. Podle historických vzpomínek, když dánské námořnictvo zakotvilo v Charlotte Amalie, dostalo zásoby rumu AH Riise. AH Riise Royal Danish Navy byl vyroben na počest této významné éry.

A.H. Riise Royal Danish Navy 40 % je poměrně dobrý rum a i když má jen 40%, jak jsem psal výše, tak jeho chuť i vůně jsou vyvážené. Vzhledem k tomu, že rumy v této směsi jsou tak staré, tak nebylo potřeba do směsi přidávat žádné barvivo ani karamel a barva je tedy zcela originální a není ničím ovlivněná.

Video o A.H. Riise Royal Danish Navy 40 % v angličtině


A.H. Riise XO Founders Reserve batch 5 44,5%

A.H. Riise XO Founders Reserve 44,5 % je jeden z rumů z kolekce Founders Reserve a v tomto případě se jedná o batch č. 5. a celkem bylo vyrobeno 13 995 lahví. Pro srovnání přikládám počty jednotlivých lahví u předchozích vydání:

  • Batch 1 – 11 232 lahví na celém světě, se silou 44,5 % a na štítku je červený text.
  • Batch 2 – 11 280 lahví na celém světě, se silou 44,3 % a na štítku je modrý text.
  • Batch 3 – 8 976 lahví na celém světě, se silou 44,8 % a na štítku je zelený text.
  • Batch 4 – 14 225 lahví na celém světě, se silou 45,1 % a štítek je červený.
  • Batch 5 -13 995 lahví na celém světě, se silou 44,4 % a štítek je oranžový.
  • Batch 6 – 13 665 lahví na celém světě, se silou 45,5 % a štítek je zelený.

Founders Reserve Collectors Edition je série šesti exkluzivních XO (co znamená XO u rumu?) od A.H. Riise. První tři edice byly vyprodány během několika týdnů. Kvůli velké poptávce doplnili kolekci o tři nové směsi, každou s jiným obsahem alkoholu. Všechny směsi v kolekci jsou čepované v černých lahvích. Každé vydání lze rozpoznat podle barvy označení šarže a také podle obsahu alkoholu.

A.H. Riise XO Founders Reserve 44,5 %

Vůně

Při nalití rumu do skleničky mě překvapila silná vůně třešní a ovoce. Z rumu je i lehce cítit tabák. Voní opravdu moc hezky.

Chuť

V chuti snadno poznáte tropické ovoce a lehkou příchuť mandlí.

Když tento rum porovnám s A.H. Riise XO Founders Reserve batch 3. 44,8 %, který jsem tu recenzoval nedávno, tak mohu jen potvrdit, to, co tvrdí A.H. Riise, že každý batch rumu z Founders Reserve je jiný. A pátá verze je opravdu dobrá. Doporučuji ochutnat.

Video o A.H. Riise XO Founders Reserve batch 5 44,5 % v angličtině


A.H. Riise XO Reserve Ambre d’Or 42%

Tato jemná směs je založena na staré receptuře AH Riise a je vyrobena z pečlivě vybraných západoindických a středoamerických rumů. Tato směs zraje v dubových sudech, které byly původně domovem sladkých vín, což přispívá k jemným, plným a jemným chuťovým tónům, které vytvářejí jedinečný závěr této směsi.

A.H. Riise XO Reserve Ambre d'Or 42 %

Vůně

Okamžitě po nalití rumu do skleničky jsem ucítil sladké tóny karamelu a vanilky, které doplňují vůně květin. Staření rumu v sudech po sladkém víně se tedy krásně projevuje i ve vůni.

Chuť

Nasládlá chuť po víně a vanilce. Rum je opravdu jemný.

Fakt, že rum zrál v sudech po sladkém víně, je znát jak ve vůni, tak v chuti rumu. Jeho chuť i vůně je nasládlá a jemná.

A.H. Riise XO Reserve Ambre d’Or je exkluzivní směs zaměřená na ty, kteří upřednostňují jemný, sladký a charakteristický zážitek. 

Video o A.H. Riise XO Reserve Ambre d’Or 42 % v angličtině


A.H. Riise Non Plus Ultra Very Rare 42%

Staré sudy používané pro řadu Non Plus Ultra hoří déle než obvykle, což znamená, že směs může proniknout hlouběji do struktury dřeva, která nikdy předtím nebyla v kontaktu s alkoholem. Pečlivě vybraný rum použitý v této směsi v kombinaci s těmito vyzrálými špičkovými designovými sudy je tajemstvím jedinečné chuti Non Plus Ultra. 

A.H. Riise Non Plus Ultra Very Rare 42%

Vůně

Lehce vanilková vůně v kombinaci s pomerančovou kůrou. V závěru jsou cítit lehké ostřejší tóny máty.

Chuť

Příjemná krémová chuť karamelu a vanilky. V závěru je lehce cítit karamel.

V této směsi jsou dokonce i rumy staré 30 let. Je to opravdu unikátní kousek, který doporučuji všem ochutnat. Je sice trošku nasládlý, ale se zajímavou chutí a vůní.

Non Plus Ultra znamená v latině „nic dále“. Výraz údajně vyrytý na Herkulových sloupech jako varování k označení hranice mezi známým a neznámým světem v Gibraltarském průlivu. AH Riise Non Plus Ultra „Very Rare“ se rovněž nachází na hranici mezi známým a neznámým; K vytvoření této ultimátní směsi od AH Riise se používají pouze ty nejlepší kapky z vyzrálých sudů rumu.

Video o A.H. Riise Non Plus Ultra Very Rare 42% v angličtině


A.H. Riise XO Reserve 175 Years Anniversary 42%

Toto je opravdu velmi zvláštní směs. Slaví 175 let Alberta Heinricha Riise a poprvé byla lahvována v roce 2013, přesně 175 let poté, co poprvé otevřel dveře své lékárny na Saint Thomas. Tahle směs vznikala dlouhou dobu, ale jen ty nejlepší jsou hodné výročí takového historického filantropa.

A.H. Riise XO Reserve 175 Years Anniversary 42%

Vůně

Sladká vůně karamelů a citrusů, doplněná lehkým ostřejším tónem máty.

Chuť

Sladká chuť karamelu a vanilky. Lehce jsou cítit ořechy.

Na to, že je to výroční láhev k 175 letům otevření lékárny Alberta Heinricha Riise, tak jsem čekal větší pecku. Je to nasládlý rum, který není moc složitý. Určitě neurazí milovníky sladších rumů, ale mě osobně moc nezaujal.

Srdce této vynikající jubilejní lihoviny na bázi rumu se odhaluje ve směsi dokonalé kombinace starších rumů, vydatně podpořených o něco mladšími. Vše zrálo v těch nejlepších sudech po sherry PX a Oloroso ze sklepů v Západní Indii a Střední Americe, což přispívá k nezapomenutelné tmavé a sladké chuti.

Video o A.H. Riise XO Reserve 175 Years Anniversary 42% v angličtině


Santos Dumont Palmira 40%

Sladký, ovocný rum s komplexní chutí, ideální pro začátečníky. Santos Dumont XO Palmira je brazilský rum a vyrobeno bylo pouze 2000 lahví. Vybírá a stáčí ho A.H. Riise, je destilován ze šťávy z cukrové třtiny. Tento rum je pojmenovaný podle Alberta Santose Dumonta, světově proslulého leteckého průkopníka. Santos Dumont Rum XO Palmira je blendem melasových rumů ze západní Indie, Střední Ameriky a cachaca z Brazílie.

Santos Dumont Palmira 40%

Vůně

Krásně jemná vůně meruněk, melasy a ovoci. Dokonce cítím i slabé vůně tabáku a medu.

Chuť

Chuťový profil krásně odráží sladkost vůně. Rum je nasládlý po tropickém ovoci a rozinkách. Neštípe a skvěle se pije samotný a má jen 40% alkoholu.

Poměrně dobře pitelný rum. I když se jedná o blend několika rumů, tak je dobře pitelný. Nebojím se ho označit jako rum pro začátečníky. Směs rumů zrála v sudech po sladkém víně.

Od značky Santos Dumont jsem ještě žádný rum neměl a tohle byla moje první zkušenost s touto značkou. Je to pohodový sladký rum. Kdo má takové rumy rád, tak doporučuji vyzkoušet. Stojí kolem litru a je fakt celkem dobrý.

Video o Santos Dumont Palmira 40% v angličtině


A.H. Riise Non Plus Ultra Black Edition 42%

Zrání v pečlivě vypálených starých sudech po Bourbonu vytváří dokonalou směs. Když je sud spálen zevnitř, výsledkem je zuhelnatělé dřevo, které bobtná a zvětšuje povrch a sud je těsný. Staré sudy používané pro řadu Non Plus Ultra hoří déle než obvykle, což znamená, že směs může proniknout hlouběji do struktury dřeva, která nikdy předtím nebyla v kontaktu s alkoholem.

A.H. Riise Non Plus Ultra Black Edition 42%

Vůně

Broskve a mandle – to byla první věc, která mě cinkla do nosu, ještě před tím, než jsem rum nalil do skleničky. Rum krásně voní i po čokoládě a karamelu.

Chuť

Vůně mandlí se projevuje i v chuti. Pěkně to doplňují chutě čokolády a pomerančů.

Tenhle rum je fakt strašně dobrý. Ač má jen 42% alkoholu, tak je jemný a bohatý na vůně a chutě.

Celou láhev lze zakoupit za nějakých 2 500 Kč, ale rozhodně stojí za to a nebo alespoň za ochutnání v podobě miniatury alkoholu, jako jsem měl možnost já ochutnat.

Video o A.H. Riise Non Plus Ultra Black Edition 42% v angličtině


A.H. Riise Royal Danish Navy Frogman 60%

Jaký lepší způsob, jak si připomenout dánský Frogman Corps, než jedinečnou směsí, jejíž téměř 200 let dlouhá historie má dlouhé a pevné spojení s královským dánským námořnictvem? To je Frogman – je ručně míchaný z až 15 různých sudů.

Frogman Corps je dánská obdoba American Navy Seals. Když Frogman Corps skončí aktivní službu, mohou se stát členy veteránského spolku Conventus Ranae, což znamená v překladu slet žab. Zde se mohou mezi vrstevníky věnovat svým zraněním, ať už fyzickým nebo psychickým. V posledních letech A.H. Riise spolupracoval s Conventus Ranae. Mimo jiné to vedlo ke spuštění slavného AH Riise „Danish Navy Frogman“ a v roce 2017 byl vypuštěn výjimečný „Royal Danish Navy Frogman 60“ u příležitosti 60. výročí Frogman Corps.

A.H. Riise Royal Danish Navy Frogman 60%

Vůně

Tenhle rum má celkem vysoký obsah alkoholu, takže jsem jej nechal chvilku odpočinout, aby se vůně lépe projevila. Cítit jsou tóny pomeranče, alkoholu a vanilky.

Chuť

Chuť je ostřejší, ale po lehkém naředění vyniknou sladké chutě typické pro rumy od A.H. Riise jako je vanilka, ovoce a lehce je cítit i hořká čokoláda a kokos.

Je to opravdu silák a je to cítit jak ve vůni, tak i při ochutnání. K takovým rumům se člověk musí propít. Je silnější a ostřejší, než ostatní rumy z tohoto degustačního boxu. I když mám rád silnější rumy, tak mi tenhle moc nesedl a úplně mi nesedí do tohoto boxu, ale chápu jeho zařazení sem.

Bylo vyrobeno pouze 5 000 lahví.

Video o A.H. Riise Royal Danish Navy Frogman 60% v angličtině


A.H. Riise Pharmacy Liquorice Shot

Jako poslední kousek jsem si nechal A.H. Riise Pharmacy Liquorice Shot což je vodkový likér s příchutí lékořice. Má pouze 18% alkoholu a byl jsem na něj velmi zvědavý, protože lékořici miluju a tak jsem si ho nechal jako poslední v pořadí.

A.H. Riise Pharmacy Liquorice Shot

Vůně

Výrazná vůně lékořice a karamelu. Na první pohled vypadá jako hodně sladký.

Chuť

Hodně sladká a hutná konzistence. Lékořice doplněná chutí melasy a lehce je cítit chuť dřeva. Po alkoholu samozřejmě ani stopy.

Jasně, není to rum, ale likér, jak jsem psal výše.. Nicméně.. Tohle je naprostá bomba! Hned po vypití lahvičky jsem si objednal celou lahev na takový to „domácí žužlání“. Jsem z tohoto likéru úplně nadšený. Strašně mi chutnal a už se nemůžu dočkat, až mi lahev přijde.

Video o A.H. Riise Pharmacy Liquorice Shot v angličtině


Závěrečné hodnocení A.H. Riise Tasting Kit 2023 No.1

Pokud i po této recenzi váháte, jestli si máte zakoupit A.H. Riise Tasting Kit 2023 No.1, tak za mě doporučuji a to především pro ty, kteří mají rádi sladší rumy a nechtějí si ihned kupovat celé lahve. Celý box je i velmi pěkně zpracovaný, takže může posloužit i jako alkoholický dárek k narozeninám.

Stojí to pár korun a koupí získáte 8+1 degustačních vzorků s fajn skleničkou a podtácky s dalšími informacemi o rumech. Tyhle sady mám rád.

Koupit A.H. Riise Tasting Kit 2023 No.1

5/5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *